Z życia szkoły

W dniu 7 lipca odbyła się XLII pielgrzymka Leśniaków, czyli absolwentów Liceum Pedagogicznego im. Stanisława Staszica w Leśnej Podlaskiej, które funkcjonowało do 1969 roku i wykształciło wielu wybitnych nauczycieli i pedagogów. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło uczestników, którzy świętowali 55, 60 a nawet 70 rocznicę zdania egzaminu dojrzałości.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku było wyjątkowo uroczyste. W progi naszej szkoły zawitali dostojni goście: Dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan dr inż. Bogdan Pomianek; Profesor uczelni Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Rzeszowskiego – prof. dr hab. inż. Ewa Szpunar–Krok; Profesor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – dr hab. inż. Pan Paweł Kiełbasa; Pracownik Pracowni Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego – Pani dr inż. Anita Poradowska; Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy – Pan Daniel Wójcik.
Na terenie szkolnych warsztatów pan dyrektor Roman Malicki w towarzystwie nauczycieli wręczył 96 uczniom /z klas: 2BTa, 2BTb, 3BT, 2BBA oraz 3BBA/ zaświadczenia o ukończeniu kursu nauki jazdy i pracy kombajnem, 7 uczniom /z klasy 3BBA/ - zaświadczenia o ukończeniu kursu stosowania środków ochrony roślin.
Samorząd Uczniowski pod kierunkiem swojego opiekuna, pana Marcina Skowrońskiego, przygotował dla uczniów ZS CKR w Starym Lubiejewie różne atrakcje z okazji Dnia Dziecka. Było szukanie ukrytych na terenie szkoły skarbów, wyścigi w workach, przeciąganie liny i na koniec kiełbaski z grilla...
3 czerwca 2024 r. w naszej szkole rozpoczęły się egzaminy zawodowe w sesji letniej. Potrwają do 14 czerwca, a swoją wiedzę i umiejętności będą sprawdzać uczniowie: klasy trzeciej Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie kucharz i mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, klasy trzeciej Technikum kształcącym w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy czwartej Technikum kształcącym w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
8 czerwca 2024 roku przejdzie do historii szkoły rolniczej w Golądkowie – do historii, która oficjalnie zaczęła się sto lat wcześniej. Przekroczyliśmy pewien próg, wstąpiliśmy w nowy wiek funkcjonowania placówki. I zrobiliśmy to bardzo uroczyście, z wielkim wzruszeniem i wieloma innymi emocjami, które towarzyszyły wszystkim zgromadzonym tego dnia. Szkoła i teren wokół niej już od wczesnych godzin porannych rozbrzmiewały narastającym gwarem pojawiających się coraz liczniej gości. Sprzyjała temu piękna pogoda, która pozwalała bez przeszkód spacerować, poszukiwać śladów mniej lub bardziej odległej przeszłości, spotykać się z osobami nieraz bardzo dawno niewidzianymi. Tego dnia uśmiechało się słońce, uśmiechały się kwiaty w naszym ogrodzie i uśmiechali się do siebie ludzie mijający się na szkolnych ścieżkach. Był to bowiem dzień niezliczonych spotkań, okazji do zrobienia pamiątkowych zdjęć, serdecznych powitań i rozmów, pełnych euforii okrzyków, jak również spokojniejszych chwil refleksji i powagi nad minioną – bądź co bądź – wiekową historią szkoły. O godz. 10 w kościele parafialnym w Winnicy odprawiona została uroczysta jubileuszowa Msza Święta. Kolejnym ważnym punktem porządku uroczystości było otwarcie wyremontowanego dworku, jednego z pierwszych szkolnych budynków, który dawniej służył jako budynek mieszkalny m.in. dla pracowników szkoły. Pani dyrektor Ewa Leszczyńska przypomniała jego historię i wyraziła przekonanie, że po latach wyłączenia z funkcjonowania pięknie odnowiony dworek znów będzie tętnił życiem i stanie się integralną częścią szkoły – bo już od września będą się w nim uczyć przyszli technicy architektury krajobrazu. Dworek został poświęcony przez księdza proboszcza Zbigniewa Pawła Maciejewskiego, a przecięcia wstęgi dokonali: pani dyrektor Ewa Leszczyńska; pan Adam Nowak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; pan Henryk Kowalczyk – były wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, związany ze szkołą jako jej były pracownik i mieszkaniec Golądkowa; pan Jarosław Kalinowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz absolwent szkoły w Golądkowie; Maria Bielińska – uczennica 4 klasy technikum architektury krajobrazu: tu trzeba wspomnieć, że w rodzinie Marysi istnieje już tradycja pobierania nauki w szkole w Golądkowie, ona sama jest ósmą osobą z kolei, która się tu uczy.
Maj to w rolnictwie termin wielu prac polowych nie inaczej też jest w naszej szkole. 29 maja tematem zajęć praktycznych były maszyny do zbioru traw. Uczniowie klasy 3BT podczas zajęć przeprowadzili zbiór trawy z naszej szkolnej działki.
W tym roku po raz pierwszy w ZS CKR w3 Starym Lubiejewie postawiliśmy na uprawę kukurydzy na ziarno. Biorąc pod uwagę specyfikę rynku oraz uniwersalne zastosowanie ziarna kukurydzy zarówno w produkcji rolniczej jak tez przemyśle spożywczym, jest to optymalne rozwiązanie. Uczniowie naszej szkoły w trakcie zajęć praktycznych rozsiali odpowiednią, wcześniej wyliczoną dawkę nawozów mineralnych po czym uprawili glebę pod siew kukurydzy.