Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w STARYM LUBIEJEWIE
Adres

ul. Klonowa 4

07-300 - Ostrów Mazowiecka

woj.mazowieckie

tel. 29 745-32-66

email: zslubiejewo@op.pl

www: lubiejewo.pl

Nasze Wiadomości
Uczniowie klasy IIPTH ZS CKR w Starym Lubiejewie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, pod kierunkiem Pani Marii Dobies w ramach zajęć dydaktycznych przedmiotu zasady żywienia oceniali własny stan odżywiania wykorzystując w tym celu analizator składu ciała (bioimpedancji elektrycznej).
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy uczniowie ZS CKR w Starym Lubiejewie mieli okazję uczestniczyć w niezmiernie ważnej inicjatywie, jaką jest projekt pn. Lekcje z ZUS. Jest to autorski projekt specjalistów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz metodyków nauczania, który powstał po to, aby budować świadomość młodego pokolenia Polaków w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. Lekcje z ZUS kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Internetowy Konkurs Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, organizowany przez ZS CKR w Starym Lubiejewie, na stałe wpisał się już w kalendarz wielu szkół rolniczych z całego kraju. W tym roku miał szczególną oprawę, bowiem jego podsumowanie odbyło się podczas jubileuszu 65-lecia Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie, a laureaci oraz ich opiekunowie nagrody odbierali nie tylko z rąk dyrektora Romana Malickiego, ale również samego ministra, Henryka Kowalczyka.
"Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości" Słowa Tadeusza Kotarbińskiego towarzyszyły obchodom 65 - lecia naszej szkoły połączonego z III internetowym Konkursem Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie i odsłonięciem nowych pracowni gastronomicznych. Uroczystość objęta została patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ogólnopolski konkurs zorganizowany został przez naszą szkołę we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej, 22 Wojskowym Ośrodkiem Kartograficzny w Komorowie, Wojskowym Biurem Historycznym i Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Jak co roku tuż przed feriami zimowymi odbyła się w szkole ważna uroczystość – wręczenie Stypendium Dyrektora Szkoły dla uczniów wyróżniających się pod względem nauki i zachowania.
W dniu 1 marca 2023 roku delegacja naszej szkoły w składzie: pan dyrektor Roman Malicki, pani Marta Falbowska, pani Alina Sobotka uczestniczyła w powiatowych uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Targi Expo Sweet co roku cieszą się dużym zainteresowaniem i oczywiście uczniów ZS CKR w Starym Lubiejewie również nie mogło tam zabraknąć. Jest to największe wydarzenie w Polsce z branży cukierniczej i lodziarskiej.
Dnia 31 stycznia 2023r. klasy czwarte ZS CKR w Starym Lubiejewie: PT, P4, BT, B4 wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Ostrołęki. W programie znalazły się: spektakl teatralny oraz zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Pizza - najpopularniejsze danie na świecie doczekało się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego.
7 lutego obchodziliśmy (w całej Europie), z inicjatywy Komisji Europejskiej, Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa powstała w roku 2007.
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, karnawał to czas smażenia faworków, czyli chrustu. Te kruche i delikatne ciastka oryginalnie pochodzą z Litwy i Niemiec. Kształtem przypominają złożona kokardkę czy wstążkę i stąd wzięła się Polska nazwa, zapożyczona z francuskiego - faveur - wąska wstążeczka, tasiemka jedwabna.
Młodzi Przedsiębiorczy to program Centrum Edukacji Obywatelskiej sponsorowany przez Iceland Liechtenstein Norway grants, dzięki któremu uczniowie szkół branżowych pogłębiają i ćwiczą swoje umiejętności obywatelskie, przedsiębiorcze i społeczne. Pod opieką szkolnego koordynatora programu przechodzą kolejne kroki planowania firmy w oparciu o swoje talenty i potrzeby klientów, planują proklimatyczne rozwiązania dla firm, poznają swoje mocne strony i obszary do rozwoju, a także ćwiczą kompetencje społeczne, w tym zwłaszcza pracę indywidualną, w parach i w grupach, umiejętności skutecznego argumentowania, wyszukiwania informacji, praktycznego uczenia się sposobów rozwiązywania konfliktów, argumentowania swoich decyzji związanych z projektem, analizowania wpływu swoich działań na innych ludzi i środowisko.
W sobotę, 5 lutego 2023 roku na tradycyjnym balu studniówkowym bawili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczniów klas maturalnych - 4P4 i 4B4. Uroczystość odbyła się w Sali Bankietowej "Euforia" w Ponikwi Dużej.
W dniu 20 stycznia 2023r. gościliśmy w ZS CKR w Starym Lubiejewie założyciela Centrum Szkolenia Barmanów Pana Jerzego Czaplę, przedstawiciela instytucji Certyfikującej Kwalifikację Barman - Blender, która została wpisana w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji w 2019 r.
22. stycznia 1863 roku wybuchło powstanie skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Tego samego dnia, 160 lat później, uroczyście oddaliśmy hołd Powstańcom Styczniowym, w szczególności Tym, którzy zginęli na ziemiach powiatu ostrowskiego.
Nasze Video

Występ artystyczny młodzieży podczas jubileuszu 65-lecia Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie - 15 marca 2023

Podczas obchodów jubileuszu 65-lecia szkoły mieliśmy przyjemność gościć wielu przedstawicieli lokalnych i ogólnopolskich mediów. Odwiedzili nas między innymi dziennikarze TVP Agrobiznes, zajmujący się na codzień w swojej pracy rolnictwem.

Prezentujemy przygotowany przez nich reportaż o naszej szkole: https://agrobiznes.tvp.pl/68530433/zawod-rolnik

 

Polonez wykonany podczas studniówki w dniu 4 lutego 2023 roku przez młodzież z klas 4B4 i 4P4 ZS CKR w Starym Lubiejewie pod kierunkiem pani Aleksandry Jakubczyk - Bajorek

 

Zapraszamy do obejrzenia finałowej walki w kategorii mix eliminacji strefowych II Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu liny, które odbyły się w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie

 

W sobotę, 22 stycznia 2022 roku na tradycyjnym balu studniówkowym bawili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczniów klas maturalnych - 4PT i 4BT.

Uroczystość odbyła się w "Dworku Nad Stawem" w Podborzu.

Zapraszamy do obejrzenia poloneza w wykonaniu maturzystów.

 

 

Pamiętamy o tych, którzy polegli dla „tej, co nie zginęła”.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w internacie ZS CKR w Starym Lubiejewie.

Autorzy prezentacji: K. Kądziela, K. Zadroga

Czyta: S. Jasionek

Aranżacja zdjęć: P. Podbielski, P. Gwardiak

2 kwietnia 2021 roku – dziś wchodzimy Triduum Paschalne. Uroczyście będziemy obchodzić Wielki Piątek. W niedzielę będziemy świętować Zmartwychwstanie Pańskie. Piątkowy dzień jest też kolejnym dniem przygotowań do świąt. Pomimo pandemii chcemy, aby niczego nam nie brakowało, aby było dostatnio i pięknie. W ferworze świątecznego zabiegania choć na moment zatrzymajmy się i wspomnijmy czas, kiedy to w 2005 roku dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – o godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II. Miał wtedy 84 lata.
W tym roku obchodzimy 16. rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Był to Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie.
 
Posłuchajmy pięknego wspomnienia przygotowanego przez uczniów klasy 3PT Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie
 
Nagranie przygotowali: Paulina Rakowiecka, Marcin Szulborski, Kasia Pych, Eliza Szymczuk.
Wiersze czytały: Wiktoria Ciurzycka, Paula Matczak, Paulina Kowalczyk.

Montaż: Anna Chrzczonowska.
 
Zdjęcia wykorzystane do prezentacji: zasoby internetowe

Fragment filmu ze strony: https://www.youtube.com/watch?v=C6_XLvQJ0

W dniach 8 - 13 marca odbywał się Internetowy Konkurs Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie, zorganizowany przez dyrektora Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie, pana Romana Malickiego we współpracy z: 22 Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym, Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej oraz Wojskowym Biurem Historycznym. Konkurs odbywał się pod patronatem Pana Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kategorii szkół ponadpodstawowych wzięli w nim uczniowie kilkunastu szkół rolniczych. Prezentujemy film podsumowujący konkurs.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie wraz z rodzicami (absolwentami naszej szkoły:)) nagrali w swoich domach krótkie filmiki z pięknymi świątecznymi wierszami, aby chociaż w ten sposób wprowadzić wszystkich w magiczną atmosferę Świąt.

Mamy nadzieję, że w Wigilijny wieczór połączymy się myślami i sercem.

 

Niech Wasze serca wypełni szczęście,

By wszelkie rozterki nie wracały więcej,

By dobro dane do Was wróciło

I magiczny czas każdemu umiliło….

 

Najlepsze świąteczne życzenia dla wszystkich uczniów, kadry pedagogicznej i pracowników szkół rolniczych

śle dyrekcja i społeczność szkolna Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie.

Jakiś czas temu pisaliśmy o Szkolnym Konkursie Orki, który odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Dziś prezentujemy krótki filmik z tego wydarzenia, zrealizowany przez ucznia czwartej klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Szymona Wagnera.

Dziękujemy za nominację Gminna Biblioteka Publiczna w Wąsewie. Przyłączamy się do akcji #gaszynchallenge
Zachęcamy do pomocy poprzez darowizny pieniężne dla Zosi. Informacje dotyczące akcji znajdziecie na stronie: https://www.siepomaga.pl/gaszynchallengezosia
Do akcji nominujemy Oddziały Sportowe w Ostrowi Mazowieckiej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z akcji.

Przedstawiamy jeden ze sztandarowych kierunków kształcenia w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie, jakim jest mechanizacja rolnictwa i agrotronika. Tajniki tego kierunku zdradza mgr Andrzej Sakowicz - kierownik Praktycznej Nauki Zawodu. 

W dniach 18.11.2018r. – 01.12.2018 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym ze środków PO WER. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki odbyli praktyki w Fundacji „Kształcenie i Rzemiosło” w Paderborn (Niemcy), których tematem było „Staż zagraniczny - szansa rozwoju i sukcesu zawodowego”.

Realizacja projektu miała na celu wspomaganie uczestników stażu i ułatwienie im kształcenia i doskonalenia zawodowego, zdobywania wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w celu osobistego rozwoju oraz zwiększanie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego. Powyższy cel został osiągnięty poprzez nabycie, niekiedy doskonalenie, wiadomości i umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie ochrony środowiska, ekologii i bezpieczeństwa prac w rolnictwie.

Głównymi celami programu projektu było:

  • teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych w samochodach, ciągnikach i maszynach rolniczych wpływających na ekologię i bezpieczeństwo eksploatacji,
  • serwisowanie pojazdów pod kątem ekologicznym,
  • zapoznanie się z nowymi trendami w zakresie ekologii i bezpieczeństwa w konstrukcjach samochodów i ciągników.

W czasie zajęć uczestnicy zajmowali się następującymi zagadnieniami:

  • analiza geometrii układów zawieszenia samochodów pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • analiza spalin silników pod kątem wymagań i norm ekologicznych,
  • poznanie nowych rozwiązań układów napędowych pojazdów mających na celu wzrost bezpieczeństwa ruchu.

W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie Fundacji „Kształcenie i Rzemiosło”, uczestnicy mieli zorganizowane zajęcia w zakładach produkcyjnych (CLAAS, Volkswagen).

W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych, poznali nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pojazdów i urządzeń wpływające na eksploatację zgodną z zasadami ekologii i  bezpieczeństwa pracy. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Zajęcia i obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.

W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Paderborn, Dortmund były celem programu kulturowego organizowanego w czasie wolnym.

Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak  również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.

 

Projekt został dofinansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.                                                                

                                                          

M. Król-Jankowska, T. Budzisz

Zdjęcia: M. Król-Jankowska, K.Jarząbek, K. Różański

Nasze Zdjęcia