Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w KOWALU
Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 9

87-820 - Kowal

woj.kujawsko-pomorskie

tel. 54 284-22-19

email: zskowal@zskowal.edu.pl,

www: www.zskowal.edu.pl

Nasze Wiadomości
Jak zwykle w drugiej połowie listopada odbywa się w naszej szkole kolejna już Próbna Matura z Operonem. Maturzyści z całej Polski zmagali się z tym, co czeka ich na prawdziwym egzaminie dojrzałości w maju 2023 roku
W środę 23 listopada 2022 r. uczniowie klasy III Tż i IV Tżm udali się na wycieczkę do włocławskiego Multikina na film PROROK – opowiadający o życiu Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. PRPROK to film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.
Dnia 24 listopada 2022 r. uczniowie II klasy TMRiA uczestniczyli w wyjeździe do biogazowni w Starorypinie. Biogazownia zajmuje się produkcją biogazu, jest to palna mieszanina gazowa. Biogaz rolniczy jest paliwem gazowym, powstającym w procesie fermentacji metanowej produktów ubocznych rolnictwa, odchodów zwierzęcych lub surowców rolniczych. Te substraty rozkładane są przez mikroorganizmy.
W dniu 22.11.2022 r. uczniowie II klasy Branżowej Szkoły pierwszego stopnia w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych uczestniczyli w wyjeździe do firmy nasiennej ROLNAS w Radziejowie. Firma od chwili założenia produkuje w polskich i zagranicznych gospodarstwach wysokiej jakości materiał siewny roślin pastewnych, traw i roślin jadalnych. Nasiona są uszlachetniane w odpowiedni sposób oraz konfekcjonowane, by w ręce kupujących trafiały wyłącznie najlepsze jakościowo produkty.
Dnia 17 listopada 2022 r. w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie, w którym wzięło udział 44 uczniów z 22 szkół. Naszą szkołę reprezentowali Bartosz Kraziński z kl. III TMRiA, oraz Przemysław Rybski z kl. IV TMRiA.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: dyrektor Andrzej Zdrojewski, Krzysztof Moraczewski, Rafał Jankowski, Krzysztof Kordyl i Bartłomiej Cieszykowski, wzięła udział w III Turnieju Siatkówki w Potoczku. Impreza sportowa odbyła się w dniach 18-20 listopada 2022 r. Nasi panowie razem z zawodniczką wypożyczoną z zaprzyjaźnionej szkoły w Potoczku, Moniką Widz-Krakowską, zajęła bardzo wysokie, 6 miejsce.
Od początku roku szkolnego 2022/2023 uczniowie nadal mogą uczestniczyć w zajęciach Koła Żywieniowego. Tematem przewodnim w tym roku szkolnym jest KUCHNIA REGIONU KUJAW - DAWNIEJ I DZIŚ. W dniu 4 listopada na zajęciach dodatkowych pn: POTRAWY KUJAWSKIE I OBRZĘDY GWARUM GODANE młodzież miała okazję spotkać się z przedstawicielką Kół Gospodyń Wiejskich regionu Kujaw.
W dniu 17 listopada 2022 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-IV technikum uczących się w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przeprowadzony został w formie zdalnej.
Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień w kalendarzu polskich uroczystości. Świętujemy rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności, odzyskanej po 123 latach niewoli, a także posiadania własnych granic, suwerenności oraz prawa do posługiwania się językiem ojczystym. W naszej szkolnej wspólnocie obchody tego wielkiego święta rozpoczęliśmy już 10 listopada włączając się w akcję Szkoła do hymnu. 11 listopada poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w miejsko-parafialnych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
We wtorek 15 listopada 2022 r. w siedzibie naszej szkoły podpisana została umowa kupna maszyn, sprzętu i wyposażenia. Z ramienia naszej placówki podpisał ją dyrektor Andrzej Zdrojewski, natomiast firmę dostarczającą sprzęt, tj. AGROPOL z Zakrzewa, reprezentował właściciel - Marcin Kowalczyk i Józef Wencel – dyrektor handlowy. Została ona wyłoniona w wyniku przetargu nieograniczonego, ogłoszonego w ramach realizacji zadania pn. Dostawy sprzętu, narzędzi i wyposażenia dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu w ramach projektu Modernizacja i doposażenie pracowni kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu.
Po raz 5. nasza społeczność z udziałem szkolnego chóru zaśpiewała wspólnie hymn narodowy, biorąc w ten sposób udział w akcji Niepodległa do Hymnu, zapoczątkowanej przez Biuro Programu Niepodległa w 2018 roku. Polacy chętnie śpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez nasz naród suwerenności w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.
W piątek 28 października 2022 r. młodzież klasy pierwszej i czwartej technikum udała się na cmentarz parafialny w Kowalu w celu poznania jego historii oraz modlitwy za spoczywających na tymże cmentarzu. Z racji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, młodzież wysłuchała historii na temat kowalskiego cmentarza, którą przedstawił Pan Wicedyrektor Arkadiusz Ciechalski. Następnie została przybliżona młodzieży tematyka dnia pierwszego i drugiego listopada.
Dnia 20 października 2022 r. w budynku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego oraz wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych i medali KEN. Z naszej szkoły, z rąk Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wiceminister Anny Gembickiej akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego odebrali: p. Alicja Gołembiewska- Lewandowska, p. Monika Trzebińska i p. Krzysztof Jankowski.
W dniach 21-23 października 2022 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu odbyły się Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty Szkół Prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Tenisie Stołowym. O puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka walka toczona była w czterech kategoriach: pracownicy Departamentu Oświaty i Spraw Społecznych MRiRW i dyrektorzy szkół; kobiety; mężczyźni do lat 40 oraz mężczyźni powyżej 40 lat. Wśród szkół, które wystawiły swoich reprezentantów były: Dobryszyce, Janów, Kowal, Lututów, Nadróż, Potoczek, Radom, Różaniec, Sejny, Stary Brześć, Suwałki
Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych, te zaś nie istniałyby bez czytelników i oczywiście… bez lektur. By zwrócić uwagę młodzieży na bogatą historię książki, przygotowaliśmy dla uczniów prezentację pt. Od glinianej tabliczki do e-booka. Pokaz przedstawiał historię formowania się materiałów pisarskich i pisma w czasach starożytnych cywilizacji: Mezopotamii, Chin, Indii, Egiptu, Grecji i Rzymu oraz ich przeobrażenia w średniowieczu, renesansie i baroku aż do powstania książki współczesnej.
Nasze Video
Nasze Zdjęcia