Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w KOWALU
Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 9

87-820 - Kowal

woj.kujawsko-pomorskie

tel. 54 284-22-19

email: zskowal@zskowal.edu.pl,

www: www.zskowal.edu.pl

Nasze Wiadomości
Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu wzięli udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ odbywa się już trzydziesty raz. Hasło obecnego finału to: SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI.
Dnia 12 września 2023 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole panią Annę Gembicką – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która bezpośrednio nadzoruje szkoły rolnicze. Pani Minister wraz z burmistrzem Kowala p. Eugeniuszem Gołembiewskim, w obecności mediów – TV Kujawy i Radio HIT - mogła zobaczyć, w jaki sposób szkoła, której organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wykorzystuje środki inwestycyjne na rozwój placówki, a tym samym podnoszenie jakości kształcenia młodzieży uczącej się w Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia
W niedzielę 10 września 2023 r. w Grabkowie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym zorganizowane zostały dożynki powiatowo-gmino-parafialne. Nasza szkoła także uczestniczyła w tym tradycyjnym świecie ludowym.
W dniu 8 września 2023 r. młodzież ZS CKR w Kowalu włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Korzystając z atrakcyjnej pogody, uczniowie wraz z nauczycielami języka polskiego oraz bibliotekarkami udali się do parku, by wspólnie przeżywać lekturę NAD NIEMNEM Elizy Orzeszkowej. Czytany fragment powieści obfitował we wzmianki o różnorodnych elementach przyrody, w związku z czym zadaniem słuchaczy było znalezienie w parku przynajmniej jednej rośliny, o której była mowa w tekście. Nagrodę stanowiła bardzo dobra lub celująca ocena z języka polskiego.
W niedzielę 10 września 2023 r. odbył się ostatni w tym roku festyn w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Poświęcony był pożywieniu i przygotowywaniu zapasów na zimę. Dlatego główne widowisko przedstawiało zwyczaj deptania i kiszenia kapusty.
W dniu 4 września 2023 r. na hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Uczniowie klasy piątej technikum serdecznie powitali wszystkich obecnych, gorąco pozdrawiając przede wszystkim nowych nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów klas pierwszych. Nie zabrakło także życzeń dla całej społeczności szkolnej, by ten rozpoczynający się rok szkolny przyniósł jak najwięcej radości, sukcesów i przede wszystkim wzajemnego szacunku i życzliwości. Do życzeń uczniów dołączył się pan dyrektor Andrzej Zdrojewski, który serdecznie jeszcze raz powitał całą społeczność uczniowską, szczególne słowa kierując do uczniów nowo otworzonego kierunku kształcenia, czyli technikum weterynarii.
Dnia 31 sierpnia 2023 r. uczniowie ZS CKR w Kowalu uczestniczyli w III Narodowym Dniu Kukurydzy organizowanym przez Hodowlę Roślin Smolice oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w miejscowości Nowe Zduny. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W niedzielę 25 czerwca 2023 r. na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się pierwszy w sezonie festyn folklorystyczny pod nazwą ZBIERAJ RUMIANEK, BO ŚWIĘTY JANEK.
Dnia 23 czerwca 2023 r. odbyło się w hali sportowej uroczyste zakończenie roku szkolnego. W tym roku część artystyczną przygotowały klasy technikum. Chór szkolny oraz zespół muzyczny zaprezentowali kilka piosenek o tematyce szkolnej i wakacyjnej.
W dniu 19 czerwca 2023 r. społeczność naszej szkoły miała zaszczyt gościć panią Annę Gembicką - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnika Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych. Pani minister wzięła czynny udział w spotkaniu uczniów szkoły z przedstawicielami fundacji We are for U. Fundacja ta została założona w 2019 r. przez Bartosza Durmę. Naczelnym celem fundacji jest inspirowanie i wspieranie działań mających na celu rozwój kariery osób, które chcą doskonalić swoje pasje i talenty oraz zachęcenie młodzieży do angażowania się w sprawy społeczne.
Dnia 2 czerwca 2023 r. do naszej szkoły dojechał autobus, który będzie służył uczniom i pracownikom m.in. na wycieczki, wyjazdy na warsztaty, konferencje, obozy narciarskie i inne. Jest to autobus marki VDL Futura zakupiony w wyniku przetargu i podpisania umowy z firmą VDL BUS & Coach Polska z Kościelca. Najważniejsze parametry autobusu to: rok produkcji 2017 r., miejsc siedzących 55, moc silnika 370 KM, pojemność skokowa silnika 10837 cm3.
W piątek 2.06.2023 r. uczniowie klas I Tm, II Tm i II Tż, w towarzystwie wychowawczyń, wybrali się do włocławskiego Multikina na seans 10 części SZYBKICH I WŚCIEKŁYCH. Chociaż film trwał 3 godziny, miłośnicy motoryzacji byli zachwyceni. Wartka akcja, spektakularne pościgi i znakomite efekty specjalne, to tylko niektóre przyciągające uwagę widza elementy kinowego megahitu.
W dniu 6 czerwca 2023 r. reprezentacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w I Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym pt.: A NA DESER.... Tematem przewodnim były: TORTY KLASYCZNE NA BLACIE BISZKOPTOWYM. Konkurs odbył się w ZS CKR w Swarożynie i wzięło w nim udział tylko 9 zespołów z 15 zgłoszonych ze szkół resortowych, które przesłały najciekawsze receptury wraz z załączonymi zdjęciami tortu
W dniu 5 czerwca 2023 r. 15 uczniów naszej szkoły z klas I, II i III Technikum kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki brało udział w Krajowych Dniach Pola Sielinko. Był to trzeci dzień wystawy poświęcony młodzieży szkół rolniczych z całej Polski zwany Dniem Młodego Rolnika. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach polowych poświęconych nowoczesnemu rolnictwu, doradztwu rolniczemu i energii odnawialnej dla rolnictwa.
Również w tym roku nasza szkoła więzła udział w Jarmarku Kazimierzowskim - największej plenerowej imprezie, która tradycyjnie odbywa się na cześć urodzonego w naszym mieście króla Kazimierza III Wielkiego. Tym razem uroczystość rozpoczęła się wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę hali sportowej przy ul Piwnej. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządu wojewódzkiego i powiatowego, władze miasta, a także reprezentanci budowniczych obiektu. Później ulicami miasta ruszył korowód historyczny, w którym szli także nasi uczniowie przebrani za średniowiecznych rycerzy.
Nasze Video
Nasze Zdjęcia