Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w KOWALU
Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 9

87-820 - Kowal

woj.kujawsko-pomorskie

tel. 54 284-22-19

email: zskowal@zskowal.edu.pl,

www: www.zskowal.edu.pl

Nasze Wiadomości
W dniach 16 i 17 marca 2023 r. w naszej szkole gościł pan Jacek Cudny – radca prawny, pisarz, wykładowca, laureat Kryształowego Serca Radcy Prawnego. Przeprowadził on dla uczniów dziesięciu klas warsztaty z zakresu edukacji prawnej, w ramach Akademii Praw dla Dzieci i Młodzieży.
W dniu 23 marca 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu odbył się VII Przegląd Poezji i Prozy Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowali Karolina Jastrzębska z klasy III TŻ, która zaśpiewała dwa utwory do słów poezji Karola Wojtyły, przy akompaniamencie Bartłomieja Bińkowskiego z klasy II TMR oraz Mirela Skalska i Maciej Wiliński z klasy IV TŻM, którzy recytowali wiersze polskiego papieża
W dniu 1 marca 2023 r. odbył się II etap konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie. Naszą szkołę reprezentowali: Roksana Ryniec i Michał Janiszyn z klasy III TŻ. Uczniowie zmierzyli się z ćwiczeniami gramatyczno-leksykalnymi, słowotwórstwem, tekstem czytanym oraz słuchanym. Po zweryfikowaniu prac do kolejnego – finałowego etapu przeszła Roksana Ryniec zdobywając 75%. Statystyka konkursu jest następująca: Etap 1. – 601 uczestników (100%), Etap 2. – 108 uczestników (18%), Etap 3. – 29 uczestników (5%), w tym Roksana Ryniec. Serdecznie gratulujemy!!!
W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Postanowiliśmy, aby listopad w naszej szkole był miesiącem działań edukacyjno-informacyjnych w postaci pogadanek, warsztatów oraz akcji prozdrowotnych. Uwieńczeniem działań wychowawców, psychologa i pedagoga była inicjatywa, dzięki której młodzież mogła zaprezentować pozyskaną wiedzę na tworzonych przez siebie plakatach. Wszystkie klasy wspaniale się zaangażowały, zresztą możecie to zobaczcie sami, gdyż prace są wyeksponowane na korytarzu szkolnym
Ponieważ aktywność fizyczna jest ważna w dzisiejszych czasach, uczniowie klas I TŻiUG, I TMRiA oraz II TMRiA wraz z wychowawczyniami pojechali do Torunia do Jump Areny. Młodzież miło spędziła czas na trampolinach. Wyjazd sprzyjał nie tylko ogólnej poprawie kondycji, ale przede wszystkim integracji.
Dnia 17 marca 2023 r. nasza szkoła miała możliwość zaprezentowania się na regionalnej konferencji SENIOR CARE. Konferencje Senior – Care są dedykowane osobom, instytucjom i podmiotom związanym z opieką senioralną. Zorganizowanie konferencji w Kowalu było pomysłem pani Magdaleny Rosłonowskiej - dyrektor DPS w Kowalu.
Wzorem poprzednich lat, nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali obóz narciarski dla młodzieży naszej szkoły. W dniach 26 luty do 5 marca br. uczniowie wraz z opiekunami spędzili wspaniały czas szusując na stoku Stacji Narciarskiej GrapaSki.
Dnia 10 marca 2023 r. uczniowie klas maturalnych wzięli udział w szkolnym Konkursie Języka Angielskiego - Focus on speaking. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji językowych tegorocznych maturzystów, ocena umiejętności skutecznej komunikacji w tym języku oraz propagowanie zasady zdrowej rywalizacji. Zadanie każdego ucznia polegało na dokładnym opisaniu wylosowanego obrazka oraz interpretacji przedstawionych na nim wydarzeń. Następnie każdy uczestnik konkursu usłyszał trzy pytania luźno tematycznie związane z treścią obrazka.
Po raz kolejny uczniowie deklarujący chęć zdawania w tym roku szkolnym egzamin dojrzałości mieli okazję sprawdzić swój stan wiedzy przed tym ważnym w życiu wydarzeniem. Egzaminy rozpoczęły się 13 i trwały do 17 (piątek) marca włącznie. Najpierw uczniowie mierzyli się z językiem polskim, później matematyką i językiem angielskim na poziomie podstawowym, a następnie z językiem angielskim i geografią na poziomie rozszerzonym.
Dnia 24 i 25 lutego 2023 r. nasi uczniowie klasy II TMRiA, II BS – mechanik, I TMRiA oraz słuchacze KKZ I ROL.04., II ROL.04., II ROL.03. uczestniczyli w Międzynarodowych Targach FERMA 2023 na obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Są to jedyne specjalistyczne targi dotyczące produkcji zwierzęcej w Polsce. Prezentowane były tam przede wszystkim nowości z zakresu hodowli i chowu bydła, trzody chlewnej i drobiu.
W dniu 7 marca 2023 r. do naszej szkoły przybyli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Kowalu wraz z wychowawczynią Lucyną Guziejewską, aby obejrzeć eksponaty znajdujące się w naszym Szkolnym Muzeum. Oprowadzającym był wicedyrektor Arkadiusz Ciechalski. Z wielkim zainteresowaniem młodzi goście zapoznali się ze starymi narzędziami, lampami naftowymi, naczyniami wypalanymi z gliny, które dawniej były w powszechnym użytku w gospodarstwie domowym i rolnym
Cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła w prelekcji na temat szkodliwości picia napojów energetycznych. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi składnikami napojów energetycznych. Dowiedzieli się, jak czytać etykiety napojów, co jest w nich szkodliwe oraz jakie są minusy i plusy wynikające ze stosowania tychże produktów.
Dnia 28 lutego 2023 r. naszą szkołę odwiedziła pani Anna Kostecka – kierownik Działu Kadr i Płac Run-Chłodnia we Włocławku. Rozmowa z dyrektorem ZS CKR w Kowalu Andrzejem Zdrojewskim dotyczyła współpracy między szkołą a Run-Chłodnią we Włocławku. Obszary, które interesują włocławską firmę, to praktyki zawodowe dla uczniów naszej placówki, oferta pracy dla absolwentów dotycząca kontraktacji wśród rolników, oferta prac sezonowych oraz próby badawcze gleb ze spring onion.
Dnia 17 lutego 2023 r. delegacja uczniów kształcących się na rozszerzeniu sportowo-mundurowym z klas technikum naszej szkoły wraz z dyrektorem Andrzejem Zdrojewskim wzięła udział w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym OSP Kowal. W zebraniu wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. Burmistrz miasta Eugeniusz Gołembiewski, komendant KM PSP we Włocławku bryg. Maciej Krzemkowski, Marian Mikołajczyk – przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Robert Pawłowski – wiceprzewodniczący Sądu Koleżeńskiego ZG OSP, Marian Maślanka – członek zarządu wojewódzkiego OSP RP, Grzegorz Świątkowski – b. komendant powiatowy PSP, a także delegacje OSP z Rakutowa, Gołaszewa, Smólnika Lubrańca, Izbicy Kuj.
Dnia 15 lutego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu odbył się etap wojewódzki IV edycji Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz. Tematem wiodącym w tej edycji były wariacje kulinarne z rybami w roli głównej. Do turnieju mogli przystąpić uczniowie szkoły branżowej I stopnia kształcący się W zawodzie kucharz z klasy programowo najwyższej.
Nasze Video
Nasze Zdjęcia