Konkursy i Warsztaty

26 listopada 2021 r. uczniowie klasy IV BT z ZSCKR w Sejnach wzięli udział w I etapie wojewódzkiego konkursu pn. "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym". W konkursie biorą udział uczniowie klas maturalnych o profilu rolniczym ze szkół województwa podlaskiego.
W listopadzie w ZS CKR w Bielicach odbył się XI Regionalny Konkurs Orki dla młodzieży szkół rolniczych w kategorii – orka pługiem obracalnym 3 skibowym. W konkursie wzięło udział 14 uczniów, przedstawicieli szkół rolniczych. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy IV Jakub Czajkowski. Po ceremonii ogłoszenia wyników i wręczenia nagród każdy otrzymał upominek, a dyplomy trafiły do pięciu uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem
Julia Rydzewska - uczennica klasy I PTL (technik weterynarii) w ZSCKR w Sejnach zajęła II miejsce w konkursie "Pszczoła bliżej nas".
Dnia 21 października 2021 r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyło się podsumowanie VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku. Naszą szkołę reprezentował Krzysztof Kordyl - nauczyciel przedmiotów rolniczych. W tegorocznej edycji przewodnim zagadnieniem konferencji były nowe technologie w gospodarce pasiecznej - wyzwania i ograniczenia.
W środę 06 października uczniowie klasy I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w ramach zajęć praktycznych, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panią Annę Szpurę.
Dnia 8 października 2021 r. ponownie do naszej szkoły zawitał prof. Michał Głuszkowski z UMK w Toruniu, by realizować kolejne zajęcia i warsztaty związane z programem Mój region – mój język – moja historia. Uczniowie klas II i III Technikum zapoznali się ze specyfiką różnych odmian językowych, w tym przede wszystkim gwary kujawskiej. Wskazano jej specyficzne cechy i rozpoznawano je na konkretnych przykładach. W drugiej części spotkania wystąpiła też Justyna Marcinkowska, doktorantka etnologii na UAM w Poznaniu, reprezentantka Fundacji Ari, Ari.
W ramach projektu Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny, 5 października w Izbie Pamięci działającej przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, odbyły się warsztaty etnograficzne oraz spotkanie z gawędziarzem i twórcą prywatnego muzeum Galeria Kujawska w Kowalu, Antonim Benedyktem Łukaszewiczem. Zajęcia poprowadziła Justyna Marcinkowska, etnolożka i przedstawicielka Fundacji Ari Ari. Warsztaty etnograficzne zostały poświęcone muzykowaniu oraz roli muzyki w codziennym życiu ludzi XX-wiecznej wsi kujawskiej. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli szkolne muzeum i wybrali eksponaty na wystawę, która będzie zwieńczeniem projektu. Wśród wyselekcjonowanych przedmiotów znalazły się dawne instrumenty muzyczne, ale także gramofony czy magnetofony.
W środę 29.09.2021 r. uczniowie klas II i III Technikum w zawodzie technik weterynarii, w ramach zajęć praktycznych, odwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym - pierwszy etap konkursu