Kursy i Szkolenia

W dniach 7-9.01.2020r. odbył się kurs baristyczny skierowany do uczniów kształcących się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Zawód baristy jest coraz bardziej pożądany na rynku pracy. Głównym celem kursu było wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności związane z profesjonalnym przyrządzaniem różnych rodzajów kaw. Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności odbył się wykład, w trakcie którego omówiono m.in. techniki pracy baristy, teoretyczne informacje o kawie, techniki spieniania mleka oraz wykończenia kaw. Następnie uczestnicy kursu odbyli zajęcia praktyczne obejmujące: ustawianie młynka, czyszczenie ekspresu, prawidłowe metody dozowania i ubijania kawy, zasady przyrządzania espresso classico, ristretto, lungo, doppio oraz metody przyrządzania kawy mlecznej: classic cappucino, cafe latte i cafe latte machiato, espresso machiato. Ponadto uczniowie poznali podstawy latte art (art cafe), polegające na wykonywaniu efektownych wzorów na powierzchni kawy lanych z ręki, rysowanych szpikulcem lub malowanych czekoladą. Zajęcia poprowadził certyfikowany barista, Viktor Petrakovskyj.
11 grudnia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie uczniowie klasy I kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych mieli możliwość wzięcia udziału w kursie carvingu. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach. W trakcie całodniowych warsztatów kulinarnych młodzież rzeźbiła kwiaty w warzywach i owocach, z których na koniec powstały piękne, widowiskowe kompozycie. W trakcie kursu każdy uczeń wyrzeźbił również w melonie, motywy kwiatowe. Carving wymaga od ucznia odrobiny umiejętności manualnych, trochę wyobraźni, a reszta to już tylko cierpliwość w tworzeniu piękna.
W dniach 26 – 27 listopada 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty barmańskie pt. Ja za barem, skierowane do uczniów klas III i IV w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
W dniu 29 listopada 2019 r. Zespół Szkół w Golądkowie odwiedził Pan Łukasz Samsel, specjalista ds. rolnictwa precyzyjnego z firmy Rol-Brat z Karniewa. Przedstawił uczniom z klasy czwartej Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki nowoczesne rozwiązania firmy John Deere w zakresie rolnictwa precyzyjnego.
W piątek 22 listopada 2019 r. gościliśmy w szkole przedstawicieli amerykańskiej firmy AGCO, która jest właścicielem m.in. fińskiej marki VALTRA. To właśnie na produktach tej marki panowie: Dariusz Krzepicki oraz przedstawiciel dealera VALTRY - firmy AGROTECHNIK w Stawiskach, Adrian Piotrowski, skupili uwagę uczniów klasy trzeciej i czwartej kształcących się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
Uczniowie klas pierwszych technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii uczestniczyli w spotkaniu z Panem Maksymilianem Kowalskim – Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Pułtusku.
W dniach 14 i 15 listopada odbyły się prewencyjne spotkania Policji z młodzieżą z klas pierwszych. Tematyka spotkań przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku dotyczyła sytuacji prawnej młodych ludzi.
W odpowiedzi na zaproszenie Zakładu Rolnictwa Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej 24.10.2019r. uczniowie klas trzeciej i czwartej Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczestniczyli w seminarium
W dniu 25.10.2019 r. odwiedził naszą szkołę pracownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Włocławku pan Zbigniew Suchomski. Przeprowadził on szkolenie dotyczące zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Było to sukcesywnie wykonywanie szkolenie, które jest wstępem do corocznego konkursu dla uczniów szkół rolniczych po nazwą Zasady Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym.
Dnia 25 października 2019 r. przybyły do naszej szkoły dwie prelegentki z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej - Oddział we Włocławku: pani kierownik Bogusława Szewczyk-Modrzejewska i pani Jolanta Lebiedzińska. Spotkały się one z naszymi klasami kończącymi w tym roku szkolnym edukację (technikum i szkoła branżowa), by zaprezentować tematykę związaną z przyszłą pracą.
W dniach 10–11 października 2019 r. Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie zorganizowało warsztaty pn.: Zaburzenia związane z zachowaniem i problemy ze zdrowiem psychicznym jako współczesny problem w pracy wychowawczej i terapeutycznej w szkole. Warsztaty odbywały się w ośrodku Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach, a prowadził je p. Marcin Miller – terapeuta, pedagog, specjalista od spraw profilaktyki.
W dniu 08. 10. 2019 r. odbyło się szkolenie na temat prowadzenia dokumentacji poprzez Portal IRZplus dedykowany hodowcom zwierząt gospodarskich.
W dniu 1 lipca 2019 r. w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się konferencja podsumowująca główne założenia Strategii rozwoju zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2013, w której udział wziął dyrektor ZS CKR w Kowalu Andrzej Zdrojewski.
Dnia 28-04-2019 roku dziewczyny z naszego Zespołu wzięły udział w cyklicznym, już trzydziestym szóstym konkursie śpiewaków ludowych w Ostrołęce, pod nazwą: Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne. W przeglądzie wzięli udział śpiewacy i instrumentaliści z Kurpi Białych i Zielonych. Dotychczas to panowie z naszego zespołu brylowali na tym konkursie, tym razem panie sięgnęły po laur zwycięstwa i zajęły trzecie miejsce.
W dniu 24 kwietnia 2019 r. odbyło się w naszej szkole szkolenie dla uczniów klas III i IV w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i technik mechanizacji rolnictwa na temat: 1. Nowoczesne technologie uprawy zbóż w województwie lubelskim. 2. Normy i wymogi wzajemnej zgodności w województwie lubelskim.