Aktualności
Uczniowie ZS CKR w Nadrożu na szlaku Biskupina.
Z wizytą w Biskupinie

Uczniowie ZS CKR w Nadrożu pojechali na wycieczkę do Biskupina. Wzięli udział w XXVIII Festynie Archeologicznym ph. „My Słowianie”. Zwiedzanie rozpoczęli od osady mezolitycznej. Podczas  żywej lekcji historii  młodzież mogła poznać życie codzienne ludzi z epoki kamienia. W pełnym słońcu podziwiała rekonstrukcję osady z epoki brązu i wczesnego żelaza, pierwsze narzędzia, potrawy, stroje a także ślady warownego grodu, które zostały odkryte w 1933r. przez nauczyciela Walentego Szwajcera.       Kunszt i precyzja osady kultury łużyckiej z ok. 700r. p.n.e., drewnianego wału obronnego o konstrukcji skrzyniowej zachwyca zwiedzających do tej pory. Młodzież była zauroczona widokiem budowli skonstruowanych bez użycia nawet jednego gwoździa. Poza tym mogli przyjrzeć się warunkom i sposobom funkcjonowania na co dzień mieszkańców warownego grodu. Ogromne zaskoczenie i podziw wzbudziły również wynalazki, które mają zastosowanie do dnia dzisiejszego, m.in.: sprzęt do połowu ryb, narzędzia rolnicze.
 Podobnie myśl technologiczna połączona z obserwacją natury, doprowadziła do stworzenia choćby naturalnych paneli energetycznych, Dowodzą o tym od strony południowej dużo większe dachy, które pochłaniały jak najwięcej energii słonecznej, dzięki czemu w chatach było cieplej.
            Podczas festynu uczniowie mogli przyjrzeć się pracy: bartnika, cieśli, sokolników, rzeźbiarzy, bukieciarzy, bursztyniarza, wikliniarza, zielarza, rzeźbiarza, archeologów konserwujących odkryte drewno, poznać operaty dendrologiczne, a także podziwiać bitwy wojów na arenie czy też posmakować pradawnych potraw. Zwiedzili również wystawę archeologiczną w Muzeum Archeologicznym. Mogli zaobserwować, jak długi
i skomplikowany  był proces odnalezienia i odtworzenia osady. Pobyt w tzw. „Polskich Pompejach” zakończyliśmy rejsem po Jeziorze Biskupińskim.   
            Młodzież wróciła zadowolona, zgłębiła wiedzę na temat funkcjonowania i życia ludzi sprzed ok. 2700 lat.