Aktualności
Innowacja mundurowa w ZSCKR w Jabłoniu
Innowacja mundurowa w ZSCKR w Jabłoniu

    W ramach innowacji mundurowej realizowanej w ZSCKR w Jabłoniu 10 października 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe z żołnierzami z 23 blp. Młodzież miała możliwość zapoznania się z zasadami żołnierskiego zachowania w różnych sytuacjach, a także przestrzegania przepisów mundurowych i szanowania munduru.

    Ponadto podczas spotkania z terytorialsami uczniowie mieli okazję poznać indywidualne wyposażenie żołnierza oraz sprzęt wojskowy. Wyposażenie współczesnego żołnierza to nie tylko broń – to także cała gama innych akcesoriów, które składają się na jego ekwipunek i są to oprócz umundurowania polowego, ubioru ochronnego, butów, rękawic i hełmu kompozytowego dodatkowo szelki do przenoszenia oporządzenia, kamizelka kuloodporna OLV o wadze 11,5 kg, ręczny granat zaczepny wz. 89, karabinek szturmowy wz. 96 Beryl, pistolet Vis 100, nóż wojskowy wz. 98, maska przeciwgazowa filtracyjna MP – 6 oraz zestaw medyczno – ochronny. Wymienione elementy ekwipunku służą poprawie efektywności funkcjonowania żołnierza w środowisku działań bojowych w zakresie takich zdolności, jak ochrona i przetrwanie, możliwość zwalczania celów przeciwnika oraz długotrwałość działania i mobilność. Waga wyposażenia indywidualnego żołnierza jest uzależniona od rodzaju prowadzonych działań oraz pory roku.

    Uczniowie klas pierwszych ZSCKR w Jabłoniu mieli okazję zapoznać się z uzbrojeniem, umundurowaniem oraz oporządzeniem specjalnym zabieranym w zależności od celu działania danego żołnierza. Instruktorzy zwrócili szczególną uwagę na przygotowanie plecaka, z którym przemieszcza się żołnierz tak, aby znalazły się w nim rzeczy konieczne do bytowania, żywność czy środki medyczne. Trudność sprawiło uczniom sprawne poruszanie się z dużą ilością sprzętu koniecznego do działań bojowych.

    Instruktorzy z 23 blp zapoznali uczniów z elementami survivalu – przetrwania w warunkach środowiska naturalnego. Uczniowie dowiedzieli się, że żołnierz znajdujący się w krytycznej sytuacji powinien pamiętać o hierarchii czynników przetrwania – wierze w siebie, woli przeżycia, szukaniu schronienia i rozniecaniu ognia, pozyskaniu wody i żywności, wreszcie opracowaniu planu działania. Dowiedzieli się, że zadaniem żołnierza na tyłach wroga jest jak najszybsza ucieczka oraz powrót do własnych linii, dlatego istotna jest tutaj skrytość działania i szybkość przemieszczania we właściwym kierunku. Tym właśnie różni się survival klasyczny od sztuki SERE, czyli szkolenia, którego celem jest
nauczenie żołnierza przetrwania, w każdych warunkach.


    Wyjątkową atmosferę kolejnego spotkania zagwarantowała obecność żołnierzy reprezentujących 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej – 23 blp, za co im serdecznie dziękujemy.