Z życia szkoły
Zbudowaliśmy własny zegar słoneczny i nie tylko...
Nasze działania zmierzają do łączenia nowoczesności z szacunkiem do przeszłości. W wyniku prowadzonych prac remontowych dwa bloki skały wapiennej, które znajdowały się na terenie naszej szkoły od bardzo dawna, powoli zyskują nowe oblicze. Pory roku, odpowiednia pogoda, są niezbędne w wegetacji roślin . Zależność pomiędzy życiem na Ziemi a uprawą roli i pozyskiwaniem plonów jest bezsporna, co w sposób szczególny rozumieją osoby związane z rolnictwem.

Pan dyrektor Roman Malicki zainspirował mnie do stworzenia na podbudowie wapienia zegara słonecznego. Najbardziej naturalnym zegarem jest ruch Słońca, wykorzystując przesuwający się cień od przedmiotu zwanego gnomonem możemy odczytać czas, czyli otrzymujemy zegar. Taki zegar zbliża nas najbardziej do czasu biologicznego. Nasz zegar nawiązuje do cyklu w przyrodzie. Słońce mamy od zawsze, ziemię uprawiamy od bardzo dawna, narzędzia zmieniają się od zawsze.  Związek naszej szkoły z rolnictwem jest oczywisty, upływ czasu też. Wykonując zegar mam marzenie, żeby czas, który zaczął nam odmierzać był czasem dobrym i szczęśliwym.

Równocześnie  możemy odnieść się do hasła „Żywią i Bronią”, które było dewizą kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Hasło odnosi się również do roli społecznej chłopów, którzy w czasie pokoju ciężką pracą na roli zaopatrują społeczeństwo w żywność niezbędną do życia. Pierwszy człon hasła został wyeksponowany. Czy domyślacie się, co będzie ukazane na drugim bloku skalnym?

 

Stanisław Antoniak

Foto: A. Barchanowicz, A. Chrzczonowska