19 grudnia 2023 r. o godzinie 12:00 w stołówce Internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu, uroczystego otwarcia wystawy poświęconej wybitnym Polakom „ZNANI NIEZNANI” POLACY ŚWIATU dokonała Anna Lach. Dyrektor ZSCKR w Chrobrzu przypomniała, iż najbardziej rozpoznawalni Polacy na świecie to papież Jan Paweł II oraz współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku – Lech Wałęsa, a także najwybitniejsza uczona świata Maria Skłodowska-Curie. Jednak na kartach naszej bogatej historii zapisało się złotymi zgłoskami wielu innych wybitnych, choć z różnych powodów rodaków zapomnianych w Ojczyźnie. Żyli oni i pracowali na chwałę ludzkości w dalekich, obcych krajach, najczęściej z powodu zesłania lub przymusowej popowstaniowej lub powojennej emigracji. Część z nich, mimo niewątpliwych zasług dla świata, znana jest w naszym kraju tylko nielicznym zainteresowanym.
Uroczystość zaszczycili i z wielką atencją oglądali:
– Monika Słowik Prezes Stadniny Koni Michałów,
– Agnieszka Strączek Kierownik KRUS w Pińczowie,
– Iwona Zatorska Kierownik ARMIR w Pińczowie,
– Stanisława Sikora z Urzędu Gminy w Gnojnie,
– Aspirant sztabowy Robert Chlewicki z Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie,
– Zbigniew Kierkowski Starosta Pińczowski,
– Bogusław Kowalczyk Wojt Gminy Michałów,
– Tadeusz Sułek Wójt Gminy Złota,
– Artur Haruza Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Wiślicy.
Wystawa Znani nieznani Polacy wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych Polacy światu, realizowanych przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Składa się z 23 różnokolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków.
Sylwetki wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce przedstawili: Natalia Czerw i Kacper Dudzik- uczniowie Technikum w Chrobrzu.