Wyjazdy
Wycieczka do Treblinki
Stare łacińskie przysłowie mówi, że historia magistra vitae est, czyli że historia jest nauczycielką życia. Programy wychowawczo – profilaktyczne wszystkich szkół zawierają treści o tematyce patriotycznej i obywatelskiej.

Nasza szkoła także stara się takie postawy wśród uczniów propagować i podtrzymywać pamięć o historii naszej Ojczyzny. Dlatego  6 listopada młodzież z klas 2PT, 1HT oraz 1PT udała się na wycieczkę do Treblinki. Zwiedziliśmy tam niemiecki  obóz zagłady i obóz pracy, w którym w czasach II wojny światowej zginęło ponad 800000 ludzi, głównie Żydów. Chociaż pogoda nie była zbyt sprzyjająca, to może właśnie dzięki temu bardziej przeżyliśmy dramat ludzi tamtych czasów. Przejmujące opowieści naszych przewodników niejednokrotnie budziły zdumienie i przerażenie - jak to możliwe, żeby człowiek człowiekowi zgotował taki los.
Zapalony przez nas znicz przed Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady był hołdem złożonym wszystkim, którzy zginęli w tym obozie.

Od Drugiej Wojny Światowej minęło wiele lat i dla współczesnej młodzieży są to tak odległe czasy, że wydawać by się mogło, że koszmar tamtych czasów to przeszłość, która nigdy już się nie powtórzy. Jednak trwająca za naszymi granicami wojna oraz wojna na Bliskim Wschodzie pokazują, że tak samo, jak 80 lat temu, tak i teraz - wojna jest czymś bardzo realnym.

Dlatego o czasach okupacji trzeba mówić i należy to robić, aby pamięć o historii naszego Narodu jak najdłużej pozostawała w świadomości wszystkich ludzi, przestrzegając jednocześnie, że "naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie".  (George Santayana)

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Remigiusz Wasil, Małgorzata Malicka i Małgorzata Wójcicka.

 

Tekst i foto: M. Wójcicka