Wyjazdy
Wycieczka do muzeum silników stacjonarnych w Konieczkowej
W dniu 31.10.2023 uczniowie klasy II i III TMRiA udali się do Muzeum silników stacjonarnych w Konieczkowej i kręgielni w Dobrzechowie. Głównym celem wycieczki było poznanie historii produkcji silników stacjonarnych, zapoznanie się z ich budową i zasadą działania, obejrzenie zabytkowych maszyn rolniczych oraz wystawy pamiątek strażackich.

Muzeum silników stacjonarnych w Konieczkowej jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą w całości silnikom stacjonarnym, a większość zbiorów pochodzi z prywatnych kolekcji. Muzeum silników w Konieczkowej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Wystawa posiada zbiory ponad 110 silników (około 60 producentów), z których najstarsze datowane są na końcówkę XIX wieku. Do najbardziej unikatowych silników w kolekcji muzeum należą te wyprodukowane na obszarze Austro-Węgier oraz na terenie Polski przed wybuchem II Wojny Światowej. Większość eksponatów jest nadal sprawna. Najstarszy eksponat silnika, który został wyprodukowany w roku 1876 roku przez Nicolausa` Augusta Otto, to pierwszy seryjnie produkowany model czterosuwowy. Maszyna była krokiem milowym w rozwoju silników spalinowych oraz wytyczyła kierunek rozwoju przyszłej motoryzacji. Dostępna byłą również wystawa zabytkowych maszyn rolniczych i pamiątek strażackich.

Kolejnym punktem wycieczki była gra w kręgle w kręgielni w Dobrzechowie. Mało kto wie, że kręgle są jednym z najstarszych sportów na świecie. Fascynowali się nimi już starożytni Egipcjanie. W grobowcach faraonów znaleziono kamienne kule i kręgle. Najstarsze ślady uprawiania tej dyscypliny sportu sięgają aż do 3200 lat przed naszą erą. Zasady są proste: Gra składa się z 10 rund. Starcie odbywało się na trzech torach po 6 uczniów na każdym. Rywalizacja była duża, a emocje jeszcze większe. Po dwóch godzinach gry, udaliśmy się w drogę powrotną. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do naszej szkoły.