Aktualności
Wizyta w firmie ML SYSTEM połączona z rajdem po Bieszczadach
Wizyta w firmie ML SYSTEM połączona z rajdem po Bieszczadach

Uczniowie technikum urządzeń i systemów energii odnawialnej, 28 października udali się z wizytą do firmy ML SYSTEM zajmującej się produkcją i dystrybucją paneli fotowoltaicznych. Jest to firma innowacyjna, która oferuje projektowanie i wdrażanie systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami (BIPV). Jako jedyni w Polsce pośród firm komercyjnych prowadzi własne badania, tworzy prototypy ogniw fotowoltaicznych i bada nowe materiały, które można wykorzystać w ich budowie.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były ruiny zamku Sobień, gdzie po krótkim podejściu na wzgórze zamkowe mogliśmy podziwiać piękny widok na dolinę Sanu.

W piątek dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Elektrowni Wodnej w Solinie.

Zwiedzanie wnętrza zaczęliśmy od krótkiego filmiku, który wyjaśnił nam mechanikę zapory i procesy, które w niej zachodzą. Po filmie do grupy dołączył przewodnik, który zabrał nas do wnętrza kompleksu. Warto wiedzieć, że wewnątrz zapory panuje stała temperatura 7-8 ºC oraz 100% wilgotność. Do pokonania mieliśmy około 100 stopni schodów.

Pierwszym przystankiem były stare turbiny, które przeszły na „techniczną emeryturę”. Niebieskie „wirniki” posiadają tabliczki znamionowe z opisami mocy, czasem pracy oraz rozkładem ile pracowały w trybie „turbinowym” lub „pompowym”.

Pierwszym przystankiem wewnątrz budowli była „hala maszyn” – tam widać było elementy prowadzące 4 hydrozespołów: 2 klasycznych i 2 tzw. rewersyjnych o łącznej mocy 200 MW. Z tego miejsca widać także ogromny dźwig do konserwacji hydrozespołów.