Aktualności
Witaj maj...
Witaj maj...

W dzisiejszym dniu świętujemy 229 rocznicę jakże ważnego dla Polski wydarzenia. To właśnie 3 maja 1791 roku uchwalona została druga po korsykańskiej w Europie i trzecia po amerykańskiej na świecie konstytucja.

Konstytucja była wielkim dokonaniem Sejmu Wielkiego obradującego w latach 1788 – 1792. Została uchwalona w celu zlikwidowania wad ustrojowych Rzeczpospolitej Obojga Narodów, takich jak m.in. wolna elekcja, liberum veto.

Konstytucja mimo iż formalnie działała bardzo krótko, bo przestała obowiązywać po przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do targowicy 24 lipca 1792 a oficjalnie zniesiona przez sejm grodzieński 23 listopada 1793 to jednak pozostała w pamięci Polaków.

Uchwalenie konstytucji 3 maja już dwa dni później zostało uznane za święto i było obchodzone w 1792 r. W okresie zaborów obchodzenie święta była całkowicie zakazane a wszystkich którzy publicznie odważyli się na jego manifestowanie spotykały kary wieloletniego więzienia. Pierwsze legalne obchody miały miejsce po wycofaniu się Rosjan z terenów kongresowego Królestwa Polskiego w latach 1916-1918.

Na pamiątkę tego ważnego dla nas wydarzenia po odzyskaniu niepodległości już w 29 kwietnia 1919 roku uchwalono ustawę ogłaszającą dzień 3 maja świętem państwowym. Niestety Polakom nie było dane w spokoju celebrować tego święta po II Wojnie Światowej. Już w 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania a wszelkie próby manifestowania były tłumione przez milicję. Swobodne obchody 3 Maja zostały zorganizowane ponownie dopiero w roku 1989, po obradach Okrągłego Stołu. A już 6 kwietnia 1990 r. Sejm przegłosował ustawę przywracającą rocznicę uchwalenia konstytucji jako oficjalne święto państwowe.

Patrząc na historię tego święto musimy docenić to, że żyjemy w spokojniejszych czasach w których możemy spokojnie obchodzić pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Pamiętajmy o tym także dzisiaj mimo panującej epidemii.