Wyjazdy
WAWEL - DAWNA SIEDZIBA KRÓLÓW POLSKI
Kraków cudowne miejsce byłych królów i zarazem władców polskich. Miasto to oferuje wiele niesamowitych atrakcji, których nie znajdziemy nigdzie więcej. To miejsce przyciąga ludzi jak magnes z całego świata i mogą tam spędzać całe dnie.

Żadne inne miasto w Polsce nie może się pochwalić tak dużą ilością atrakcji, co właśnie Kraków o czym mogli się przekonać uczniowie klasy 3 TMR i A wraz z  wychowawcą klasy panią Margaretą Stelmach i opiekunem panem Bogdanem Stelmachem w dniu 18 listopada bieżącego roku.

„Inne miasta żyją teraźniejszością, przyszłością. Kraków żyje przeszłością samą …” - pisał J.I. Kraszewski.

Minęło 150 lat a Stare Miasto Krakowa to nadal najwspanialszy wehikuł czasu który nas zachwycił. Średniowieczna stolica, świadek chwały i upadku, miejsce tradycji i przemian. Średniowieczny rynek to dorożki z wiersza Gałczyńskiego, Kościół Mariacki gdzie można wysłuchać hejnału. Sukiennice gdzie nadal słychać gwar kupców. W tym mieście tworzyli: Wit Stwosz, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i wielu innych znanych artystów i uczonych. Patrząc w historię to miasto królów i biedaków, świętych i złodziei oraz dużej ilości kościołów. Jednak najpopularniejszą atrakcją wśród turystów jest Wawel. To miejsce wyjątkowe gdzie na każdym kroku można znaleźć historię. W środku miasta pomiędzy kamienicami nagle wyrasta prze nami ogromny Wawel.  To tam znajdziemy groby królów, poetów i wielu znanych osobistości. Jeśli wejdziemy na samą górę, co wcale nie jest takie łatwe. Wchodzi się przez podnoszoną drewnianą bramę, co już robi wrażenie. Wawel to również baszta, ale również dziedziniec i zamek. Na Wawelu panuje niesamowity klimat i atmosfera i właśnie, dlatego tak wiele osób tam się pojawia. Mieliśmy możliwość zobaczenia Skarbca Koronnego w którym zgromadzone zostały insygnia władzy królewskiej (korony, berła jabłka, klejnoty i miecz zwany Szczerbcem) a także rozmaite osobliwości składające się na oficjalny majątek państwa. Zasoby Skarbca pomnażane były przez dary dyplomatyczne. Kolejnym etapem naszej wycieczki były Prywatne Apartamenty Królewskie W części zamkowych sal przetrwały nienaruszone pożarami renesansowe stropy belkowo-kasetonowe oraz malowane fryzy podstropowe. Gotycko-renesansowy charakter mają zachowane kamienne obramienia okien i drzwi. Znajdą się tam m.in. słynne arrasy króla Zygmunta Augusta, portrety królewskie, obrazy mistrzów włoskich i niderlandzkich oraz renesansowe meble. Wystrój wnętrz uzupełnią obrazy z kolekcji Lanckorońskich oraz dzieła znajdujące się dotąd w innych wawelskich budynkach i gabinetach. Ostatnim etapem naszej wycieczki były dwie Komnaty Reprezentacyjne. W skład komnat reprezentacyjnych wchodzą 4 komnaty: Sala Turniejowa, Sala Poselska, Sala Pod Ptakami i Sala Pod Orłem. Komnaty drugiego piętra zamku są wysokie i obszerne, służyły celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale.

 

„Gdy pytasz mnie czym ojczyzna jest – odpowiem,
Czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
Czyś widział Wawel, komnaty, krużganki
Miejsca gdzie przeszłość dodaje ci sił,
Z tej historii wielkiej dumnej,
Z władzy mocnej i rozumnej,
Czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los,
Króla dzwon co kraj przenika,
Mowa Skargi – wzrok Stańczyka,
Przeszłość wielka, wzniosła – to Ojczyzna twa”.

            słowa M. Grechuta