Aktualności
W upały pamiętajmy o zwierzętach!
W upały pamiętajmy o zwierzętach!
Upały dają się już we znaki. Niektórzy zapominają o swoich czworonogach które gorzej od nas znoszą wysokie temperatury, bo nie mają gruczołów potowych a przez to ich naturalna zdolność chłodzenia organizmu jest ograniczona. Na przegrzanie czy na udar cieplny narażone są szczególnie psy. Niestety takie sytuacje często kończą się śmiercią zwierzęcia.
Dlatego stosujmy się do zasad:
Nie zostawiajmy psa w upał na balkonie, w samochodzie czy przed sklepem. Pod żadnym pozorem nie zamykajmy psa na nasłonecznionym balkonie, tarasie czy w samochodzie. Nie przywiązujmy go pod sklepem na słońcu ani w cieniu nawet na kilka minut. Zapewnijmy wodę do picia.
Pamiętajmy, że w upały musimy obserwować naszego zwierzaka i myśleć niejako za niego, biorąc pod uwagę także inne ważne okoliczności jak wiek, stan zdrowia, długość i kolor sierści, rasę czy tuszę. Są bowiem psy bardziej i mniej odporne na upał. Zwracajmy także uwagę innym opiekunom psów, którzy być może nie posiadają wystarczającej wiedzy i doświadczenia, by zauważyć, że ich psy cierpią z powodu przegrzania.
Szkolne Koło Wolontariatu
J. Pastuszka
B. Paluch