Zespół Szkół Ogrodniczych wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Promocji ZSO gościł uczestników programu w ramach Akcji 2 „Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk”.
Wspólnie realizowaliśmy projekt dotyczący promowania zrównoważonego ogrodnictwa w zakresie ochrony środowiska w UE”, co w skrócie oznacza szukanie BIO-ALTERNATYW w ogrodnictwie i ekologii.
Wraz z sześcioma partnerami - szkołami ogrodniczymi :
- IPEA La Reid w Belgii,
- Berufsschule für Gartenbau, Floristik und Vermessungstechnik München w Niemczech
- Alanduskool Räpina w Estonii
- La Mouillѐre w Orleanie we Francji
- Lycée Technique Agricole Ettelbruck w Luksemburgu
- IES Ribera Peralta z Hiszpanii
na seminariach i warsztatach wspólnie poznawaliśmy alternatywne ekologiczne i innowacyjne sposoby działań, aby ogrodnictwo jako najintensywniejsza gałąź rolnictwa utrzymywało równowagę w przyrodzie, dostarczało zdrowej żywności, zapewniało ludziom piękno zieleni i krajobrazu.
Przy współpracy Instytutu Technologii Mikrobiologicznych w Turku, poznaliśmy wykorzystanie pożytecznych mikroorganizmów w ogrodnictwie, zapoznaliśmy się z całym asortymentem produktów opartych o EM-farming w samej centrali Instytutu w Bratuszynie.
Ponadto pokazaliśmy uczestnikom wiele ciekawych miejsc naszego regionu oraz odwiedziliśmy wzorcowe gospodarstwa ogrodnicze.