Aktualności
Uczeń z Golądkowa na czele Rady Młodych Rolników
Tomasz Stańczak uczeń klasy pierwszej technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie został przewodniczącym Rady Młodych Rolników, działającej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadaniem Rady jest konsultowanie wszelkich dokumentów związanych z polityką rolną, a także inicjowanie nowych rozwiązań systemowych, które pomogą polskiemu rolnictwu sprostać wymogom cyfrowej rzeczywistości. Rada zajmie się też wdrażaniem nowoczesnych technologii, co przyczyni się do uatrakcyjnienia polskiej wsi jako miejsca do pracy i życia młodych aktywnych ludzi. We wtorek, 23 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Rady, liczącej 21 członków. Przewodniczącym został Tomasz Stańczak, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie. Wśród członków Rady jest jeden pracownik naukowy i siedmiu studentów z uczelni rolniczych w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu. Są w niej także uczniowie i uczennice prowadzonych przez Ministra Rolnictwa szkół rolniczych w Golądkowie, Studzieńcu, Radomiu, Suwałkach, Sichowie Dużym, Widzewie, Starym Lubiejewie, Różańcu, Gołotczyźnie, Bielsku Białej, Głubczycach, Sokołowie Podlaskim, Zduńskiej Dąbrowie.

- Głos młodych jest ważny i powinien liczyć się w rolnictwie. Ich punkt widzenia jest zupełnie inny
i bardzo potrzebny, szczególnie przy projektowaniu polityki rolnej na przyszłość
- podkreślił podczas uroczystości powoływania Rady wicepremier Henryk Kowalczyk.

Młody przewodniczący kształci się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i rozwoju wsi. Jak sam mówi, wybór szkoły średniej był pierwszym krokiem na drodze, którą chce podążać. Swoją przyszłość zawodową zamierza związać z obszarami wiejskimi. Tomek interesuje się nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w rolnictwie. Jego pasją są inteligentne pojazdy i maszyny rolnicze, wykorzystywane w rolnictwie precyzyjnym oraz motoryzacja.

- Już samo zakwalifikowanie naszego ucznia do Rady Młodych Rolników było dla szkoły dużym sukcesem, natomiast powierzenie mu obowiązków przewodniczącego traktujemy jako ogromne wyróżnienie i dowód zaufania. Tomek to młody, ambitny człowiek z dużym potencjałem. Wierzę, że sprosta oczekiwaniom i wniesie istotny wkład w działanie Rady i rozwój polskiego rolnictwa – powiedziała nam dyrektor Ewa Leszczyńska, która wspierała swojego ucznia podczas pierwszego spotkania członków Rady.

Jak wynika ze słów dyrektor departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Anny Radeckiej - prowadzącej wtorkowe posiedzenie, jednym z pierwszych zadań członków rady będzie włączenie się w prace nad opracowaniem „Strategii kształcenia rolniczego w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 2027 roku” i przedstawienie propozycji m.in. w zakresie dotyczącym: zwiększenia atrakcyjności rolniczego kształcenia zawodowego i skutecznego zachęcania do podejmowania nauki w takich szkołach.

Inicjatywa powołania Rady Młodych Rolników wydaje się jak najbardziej słuszna, a wybór przewodniczącego trafiony, skoro wywodzi się, ze szkoły tak wyróżniającej się w dziedzinie kształcenia zawodowego. Pani dyrektor Ewie Leszczyńskiej gratulujemy kolejnego sukcesu, a Tomaszowi życzymy powodzenia.