W dniach 4-6.06.2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w szkoleniu „Zachowanie bioróżnorodności i ochrona wód w krajobrazie rolniczym” we Włodzimierzowie w ramach programu „Wdrażanie Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy”.
W wyjeździe brali udział uczniowie klasy 2HTD w zawodzie technik Architektury krajobrazu oraz klasy I BBE w zawodzie Ogrodnik oraz Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych wraz z opiekunem panią Karoliną Latusek.
W pierwszym uczniowie odwiedzili Gospodarstwo Rolne Sławomira Nowickiego w Sorcku, gdzie mogli zapoznać się z hodowlą świń i produkcją paszy dla zwierząt. Drugą wizytę odbyli w Przedsiębiorstwie Grupy Producentów Rozsad Krasoń w miejscowości Kisiele, w którym poznawali proces produkcji rozsad warzyw oraz jak wyglądają nowoczesne szklarnie.
Drugi dzień szkolenia upłynął pod znakiem warsztatów nad Zalewem Sulejowskim. Uczniowie, pod czujnym okiem instruktorów:
– prowadzili badania zanieczyszczenia wód azotem,
– projektowali prowadzenie upraw i strefy ochronne wokoło wód powierzchniowych,
– poznawali przyczyny i skutki nadmiernej eutrofizacji wód,
– opracowywali pomysły promocji działań związanych z retencjonowaniem wód opadowych.
Ostatni dzień szkolenia odbył się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w Moszczenicy. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, jak ważne jest zachowanie bioróżnorodności w krajobrazie rolniczym. Poznali chronioną roślinność łąk i pastwisk, rośliny inwazyjne w krajobrazie rolniczym, a także sposoby ochrony ptaków i owadów na terenach wiejskich.
Szkolenie było cenną okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie ochrony środowiska naturalnego, a także do poznania nowoczesnych rozwiązań stosowanych w rolnictwie.