Aktualności
ŚWIĘTO CHLEBA
Dzień Chleba, w tym roku obchodzony 18 października, jest świętem na stałe wpisanym w tradycję naszej szkoły.

Warto dodać, że został zorganizowany już po raz dziewiąty. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na jakość spożywanego chleba, który stanowi podstawowy składnik naszego pożywienia. Zatem warto poznać techniki jego wypieku, a czasem samodzielnie upiec chrupiący i pachnący bochen w domu.


     W przygotowanie Dnia Chleba zaangażowali się nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz młodzież, kształcąca się na kierunkach gastronomicznych. Natomiast uczniowie z klas architektury krajobrazu wraz z opiekunem przygotowali niepowtarzalne dekoracje z suszonych kwiatów i liści. W tym roku gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej z Bakałarzewa oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach.
     
Nasze przedsięwzięcie wspierają lokalni producenci – Piekarnia Jasia, Cymes, Merk, Oskroba oraz Sugar, którzy zaoferowali gotowe wyroby piekarnicze i cukiernicze, a także mąki różnego typu i rodzaju oraz dodatki w postaci ziaren sezamu, siemienia lnianego, dyni i innych nasion.
     Obchody Święta Chleba rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej. Uczniowie poznali poszczególne etapy produkcji tradycyjnego chleba na zakwasie. Dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje zakwas, a także zaznajomili się z właściwościami leczniczymi składników dodawanych do chleba, np. ostropestu, aronii czy rokitnika. Spotkanie wzbogaciła inscenizacja o tematyce ludowej. Nie zabrakło tradycyjnych akcesoriów związanych z wypiekiem chleba i ubijaniem masła, ludowych przesądów  i oczywiści, humoru. Młodych aktorów, uczniów klasy II LT, przygotował Zbigniew Masłowski.
     Następnie nasi goście mogli wziąć udział w proponowanych warsztatach. Uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych przy zagniataniu ciasta na chleb, formowaniu drożdżowych chałek lub pieczeniu cynamonek. Dodatkową atrakcją okazały się warsztaty artystyczne  z architektury krajobrazu. Uczniowie mieli okazję stworzyć niepowtarzalne kompozycje z darów natury – wielobarwnych liści. Ponadto nasi goście zapoznali się z obiektem szkolnym, zwłaszcza pracowniami praktycznej nauki zawodu.
     Cała społeczność szkolna mogła częstować się świeżym, ciepłym, pachnącym, wieloziarnistym chlebem, pieczonym na tradycyjnym, naturalnym zakwasie. Dużym powodzeniem smakoszy cieszyły się przygotowane dodatki do chleba: dżemy, masło, a nawet smalec z kiszonymi ogórkami. Prawdziwym rarytasem zaś okazały się rozmaite rodzaje miodów, np. lipowo – spadziowe, faceliowe, leśne, lipowo – gryczane, nostrzykowe oraz produkty pszczele, często wspierające odporność naszego organizmu, pochodzące z Pasieki Jurewicz. Warto dodać, że prawdziwy, naturalny miód zawsze się krystalizuje.