Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki odbyli praktyki w DEULI w Nienburgu (Niemcy), których tematem było „Staż zagraniczny - szansa rozwoju i sukcesu zawodowego”.
Realizacja projektu miała na celu wspomaganie uczestników stażu i ułatwienie im kształcenia i doskonalenia zawodowego, zdobywania wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w celu osobistego rozwoju oraz zwiększanie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego. Powyższy cel został osiągnięty poprzez nabycie, niekiedy doskonalenie, wiadomości i umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie ochrony środowiska, ekologii i bezpieczeństwa prac w rolnictwie.
Głównym celem programu projektu były ekologiczne i bezpieczne rozwiązania dotyczące maszyn rolniczych i procesów technologicznych przy produkcji roślinnej i zwierzęcej. Jednocześnie uczestnicy poznając nowości techniczne wpływające na ekologię i bezpieczeństwo prac w rolnictwie automatycznie poznawali budowę i nowoczesne rozwiązania techniczne maszyn i urządzeń stosowanych w Niemczech.
W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie DEULI, uczestnicy mieli zorganizowane zajęcia w zakładach produkcyjnych oraz gospodarstwach niemieckich (CLAAS, AMAZONE, gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli bydła, głównie mlecznego, trzody chlewnej, biogazownie).
W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych, poznali nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne maszyn rolniczych stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej wpływające na eksploatację zgodną z zasadami ekologii i bezpieczeństwa pracy. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Zajęcia i obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.
W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Hanower, Brema i Nienburg, Heide-Park w Soltau, Serengeti Park były celem programu kulturowego organizowanego w czasie wolnym.
Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.
Projekt został dofinansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.
Tadeusz Budzisz