Z życia szkoły
Projekt Erasmus + 2020-2021
.

Od października 2019 roku w naszej szkole realizujemy program międzynarodowych wymian uczniowskich Erasmus + wraz ze szkołami z Węgier i ze Słowenii.

Projekt nosi nazwę: „ Dziedzictwo naszych dziadków jest przyszłością naszych wnuków – nasze wspólne dziedzictwo narodowe i kulturowe” i powstał w oparciu o misję i wizję naszej szkoły oraz wpisuje się w jej plan rozwoju.

Zadaniem projektu jest wsparcie w wielokierunkowym rozwoju społeczności szkolnej, gdyż łączy ze sobą elementy historii, kultury oraz bogactw naturalnych krajów partnerskich. Warto podkreślić, że językiem komunikacji jest język angielski, dlatego osoby zaangażowane w projekt rozwiną swoje kompetencje językowe.

Grupa zadeklarowanej do udziału w projekcie młodzieży bierze udział w wyjazdach krajoznawczych, warsztatach rękodzieła oraz spotkaniach, na których gromadzi materiały o historii, kulturze i bogactwach naturalnych regionów, w których nasze szkoły są usytułowane. Te materiały są przetwarzane na prezentacje multimedialne, broszury, kwestionariusze, quizy i filmy w języku angielskim. W takiej postaci dzielimy się z naszymi partnerami wiedzą, by lepiej się poznać na długo przed faktycznym spotkaniem. Te spotkania poprzez wybuch pandemii zostały niestety przesunięte na jesień i początek nowego roku, ale nic straconego. Będą to 5 dniowe spotkania na terenie państw partnerskich, podczas których uczniowie wezmą udział w warsztatach, wycieczkach krajoznawczych oraz spotkaniach integracyjnych.

Realizując oraz koordynując projekt korzystamy z nowoczesnych technologii informacyjnych. Projekt został zarejestrowany na platformie e-Twinnung, gdzie w wirtualnej przestrzeni Twinspace dzielimy się swoimi działaniami, publikujemy je również na stronie internetowej dedykowanej projektowi, stronie internetowej naszej szkoły oraz na kanale Youtube. Po każdej mobilności wrażenia z wyjazdów opisane będę także w lokalnej prasie.

Udział w Erasmusie jest wspaniałym doświadczeniem, uczy samodzielności, otwartości na inne kultury i kraje, pozwala nawiązać międzynarodowe przyjaźnie,  rozbudza chęć zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności.

Liczymy na pozytywny odbiór projektu ze strony uczniów, rodziców, nauczycieli, a także społeczności lokalnej. Projekt Erasmus + będzie miał wpływ na propagowanie uczenia się przez całe życie, rozwijania kompetencji kluczowych, wzrost pewności siebie, rozwój cech tolerancji i otwartości. Ponad to wzbogaci i uatrakcyjni ofertę edukacyjną naszej placówki, wyróżni ją oraz rozreklamuje oraz nasz region.