Aktualności
Ogólnopolski Konkurs Historyczny - Wincenty Witos – jego życie i twórczość
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wybitnych zasług Wincentego Witosa i w związku ze 150. rocznicą jego urodzin, ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wybitnych zasług Wincentego Witosa i w związku ze 150. rocznicą jego urodzin, ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

Z tej okazji nasza szkoła zorganizowała Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Wincenty Witos – jego życie i twórczość” pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konkursie udział wzięli przedstawiciele 16 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

11 czerwca 2024 roku odbył się finał konkursu, w trakcie którego uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć pisemnie na 4 pytania dotyczące życia i działalności Wincentego Witosa. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że do pierwszego etapu konkursu 14 maja 2024 roku, w którym trzeba było wypełnić test online, przystąpiło ponad 80 uczniów z 17 szkół z całej Polski.

Po części konkursowej rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, głos zabrał pan dyrektor Radosław Klekot, który powitał wszystkich zebranych, a w szczególności zaproszonych gości: ojca Łukasza Fladera – Przeora Klasztoru Zakonu Paulinów w Leśnej Podlaskiej, panią Małgorzatę Kadłubowską – kierownika do spraw kulturalno – oświatowych w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej, panią Annę Bąkowską – sekretarza Gminy Leśna Podlaska oraz panią Małgorzatę Adach – dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Leśnej Podlaskiej. Pan Dyrektor zwrócił się również do uczestników konkursu, którzy wraz z opiekunami przybyli do Leśnej Podlaskiej ze szkół rolniczych z całej Polski, dziękując im za przybycie i tak liczny udział w konkursie. Następnie głos zabrała kierownik do spraw kulturalno – oświatowych w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej pani Małgorzata Kadłubowska, która podziękowała za zaproszenie i wyraziła słowa uznania dla tak zacnej inicjatywy, jaką jest promowanie ważnych dla Polski postaci historycznych wśród młodzieży.

W dalszej części uroczystości dokonano podsumowania konkursu i wręczono nagrody. Komisja konkursowa spośród wszystkich uczestników wyłoniła 3 zwycięzców:

I miejsce – Zuzanna Wysocka, ZSCKR w Leśnej Podlaskiej,

II miejsce – Mikołaj Komarek, ZSCKR w Jabłoniu,

III miejsce – Oliwia Okoń, ZSCKR w Szczecinie.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców ZSCKR w Leśnej Podlaskiej, a wszystkim uczestnikom konkursu wręczono nagrody pocieszenia – albumy, komiksy oraz broszury na temat Wincentego Witosa – przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Następnie dokonano również podsumowania konkursu plastycznego „Wincenty Witos oczami dziecka” skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Spośród nadesłanych prac nagrody otrzymali:

I miejsce – Filip Szpura, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Leśnej Podlaskiej,

II miejsce – Piotr Golwiej, Zespół Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy,

III miejsce – Laura Mincewicz, Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Zalesiu.

Wyróżnienia przyznano uczniom: Wiktorii Kot ze Szkoły Podstawowej w Żakowoli Poprzecznej, Łukaszowi Lisowskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie, Gabrieli Jastrzębskiej z Zespołu Szkół w Przesmykach oraz Ireneuszowi Huczko ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Leśnej Podlaskiej.

Uroczystość uświetnił program słowno – muzyczny „Chłop Polski miał swego wodza” przygotowany przez Zespół teatralny, którego opiekunem jest pani Marta Wiczuk oraz Zespół wokalno – instrumentalny „Takt” pod kierunkiem pana Sławomira Bartniczuka.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.