Z życia szkoły
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Został on ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku. Od roku 2002 organizuje się z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy. Nasza szkoła także przyłączyła się do tej akcji.

Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Na korytarzu szkolnym można było zapoznać się z gazetką na temat tej podstępnej choroby. Na drzwiach klas zostały umieszczone informacje jak rozpoznać tę chorobę, a także jak pomóc chorym. Bo niestety każdy z nas może mieć w swoim otoczeniu osobę, która zmaga się z depresją.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież.

W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!
Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.

ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? JAK MOŻESZ POMÓC?
Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.

Więcej informacji można uzyskać na stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia stronie https://wyleczdepresje.pl/.

 

K. Przastek

Foto: A. Chrzczonowska