Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jak co roku w naszej szkole 1. 03. 2022r.   obchodziliśmy  święto patriotyczne – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

Zorganizowaliśmy: Bieg „Tropem Wilczym” o długości 1963 metrów, lekcje historii i  test wiedzy                 o Żołnierzach Wyklętych oraz  wystawę  tematyczną  z wykorzystaniem  materiałów udostępnionych przez IPN. Pomysłodawcą szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, była pani dyrektor Alicja Szatan, koordynatorami byli nauczyciele :pan Łukasz Strawa i Mirosław Hagdej, którym pomagali: ­­­­Magdalena Domaradzka, Łukasz Klaus, Tomasz Ramus i Beata Kuleszko.

Szkolny bieg  „Tropem Wilczym” miał  długości 1963 metry. Jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. ”Lalek” .  Wszyscy uczestnicy biegu z sukcesem zakończyli zmagania na tym dystansie –każdy otrzymał  symboliczną nagrodę. Zaangażowanych było 43 uczniów  – przedstawicieli różnych klas.

Spośród dziewcząt najlepsze wyniki uzyskały:

  1. Chmielnicka Natalia kl. II LT Technikum w zawodzie  technik weterynarii
  2. Sobczyk Marta kl. I  LT  Technikum w zawodzie technik weterynarii
  3. Gałkowska Kamila kl. I  LT Technikum w zawodzie  technik weterynarii

Najlepsze wyniki wśród chłopców uzyskali:

  1. Węska Dominik kl.  IV  HTD Technikum w zawodzie  technik ogrodnik
  2. Baran Kamil kl. I BT  Technikum w zawodzie technik  mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
  3. Stola Bartosz kl. I HTD  Tchnikum w zawodzie technik  ogrodnik

Wszystkim uczestnikom  biegu gratulujemy!

Laureatami z zakresu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych zostali:

  1. Kornicki Karol kl. III  Technikum w zawodzie  technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
  2. Sajdera Konrad kl. III  Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
  3. Galek Patryk kl.  IV  Technikum w zawodzie ­  technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.

Zbigniew Herbert, „Wilki”

            1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego  i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie    niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do  samostanowienia  i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak  i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji   i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.  Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1.III. Tego dnia, w 1951r. wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”  (WiN), w tym na Łukaszu  Cieplińskim.

     Po II wojnie światowej władzę w Polsce przejęli komuniści zależni od Związku Sowieckiego (ZSRS). W Polsce zapanował terror na wzór sowiecki   (sowietyzacja).Większość Polaków pogodziła się z nową sytuacją, aby nie narazić się na okrutne prześladowania. Jednak część żołnierzy podziemia   sprzeciwiło się nowej władzy i ich bezwzględnym działaniom. Wielu z nich wcześniej walczyło w Armii Krajowej (AK) czy Narodowych Siłach Zbrojnych. Prowadzili wojnę partyzancką. Rozpoczęli oni nierówną walkę o Polskę wolną i demokratyczną, a nie o Polskę rządzoną przez komunistów, podległą ZSSR, o Polskę bez prześladowań. Ich walka zaczęła się   w  1944r., wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na dawne Kresy Wschodnie. Za symboliczny koniec uznaje się 1963r., w którym zginął  Józef Franczak  ps. „Lalek”- ostatni ukrywający się partyzant niezłomny.

    Za swoją postawę płacili wysoką cenę – ginęli w walce, musieli się ukrywać w lasach, wtrącano ich do więzień, torturowano i rozstrzeliwano. Grzebano ich nocą w zbiorowych bezimiennych mogiłach. Prześladowano także ich rodziny.  W późniejszych latach mieli problem ze znalezieniem pracy i powrotem do normalnego życia. Do końca lat 80. byli nazywani bandytami.Liczbę członków podziemia antykomunistycznego określa się na ok.120-180 tysięcy.

Najsłynniejsi  Żołnierze Wyklęci:

* „Inka” – Danuta Siedzikówna,

*”Witold” – Witold Pilecki,

 *”Lalek” – Józef Franczak,

 *”Pług” – Łukasz Ciepliński,

*„ Łupaszka”- Zygmunt Szendzielarz,

*„Zapora”-Hieronim Dekutowski.