Z życia szkoły
Narodowe Święto Niepodległości inne niż zwykle
Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy inaczej niż w latach ubiegłych. Organizatorzy obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie wykazali się w tym roku niezwykłą kreatywnością, by dostosować je do wymogów trudnego czasu pandemii.

Przejawem patriotyzmu i budowania wspólnoty było wywieszenie flag państwowych. Szkolnym konkursem motywowano również uczniów, aby i na ich domach tego dnia łopotały flagi.

Aby przybliżyć uczniom istotę najważniejszego ze świąt narodowych, uczniowie klasy 3 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Paulina Rakowiecka, Wiktoria Ciurzycka oraz Marcin Szulborski pod kierunkiem pana Sławomira Konarzewskiego przygotowali piękną prezentację filmową na temat Narodowego Święta Niepodległości. Została ona opublikowana na stronie szkoły.

Z kolei uczniowie klasy 2 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Gajewską, wzięli udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pt „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godz. 11:11 nasi uczniowie, wraz z innymi uczniami i nauczycielami z całego kraju odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą aplikacji MS Teams. Było to dla nich bardzo inspirujące i wzruszające wydarzenie. Jak powiedział minister Przemysław Czarnek po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, „Hymn to wielki symbol naszego narodu, wielki symbol naszej państwowości, naszej niepodległości. To taki bukiet kwiatów dla naszej niepodległości”. Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom. W tym trudnym i niecodziennym czasie potrzebne jest przypominanie młodzieży o symbolach i tradycji naszego narodu.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywały się jednak nie tylko online. Tradycyjnie przedstawiciele szkoły wzięli udział w obchodach organizowanych w mieście Ostrów Mazowiecka. Po mszy świętej za ojczyznę i wyjście z pandemii koronawirusa odśpiewali wraz z przedstawicielami władz miasta hymn narodowy oraz w imieniu społeczności szkolnej złożyli kwiaty pod Dębem Wolności.

 

Foto: Facebook Miasta Ostrów Mazowiecka

         Andrzej Sakowicz