Aktualności
NARODOWE CZYTANIE
Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo, organizowana corocznie przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Narodowe Czytanie to akcja promująca czytelnictwo, organizowana corocznie przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, która została zainicjowana w 2012r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

5 września 2022 roku nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania – uczniowie Weronika Panasiuk, Roksana Romaniuk, Natalia Usik i Mateusz Jastrzębski oraz mieszkańcy internatu czytali Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Przed tegoroczną odsłoną Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji:

"– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie.

I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa" – dodał Prezydent.