Z życia szkoły
Mokoszyńskie Jabłuszko na plastikowe nakrętki
Mokoszyńskie Jabłuszko

Zbieranie plastikowych nakrętek to jedna ze stałych akcji w ramach działań Szkolnego Koła Wolontariatu w ZSCKR w Sandomierzu – Mokoszynie. Zbiórka ma charakter charytatywny, zebrane ze sprzedaży nakrętek pieniądze trafiają do osób lub placówek, które potrzebują wsparcia. Celem naszej zbiórki jest pomoc dla  schroniska dla psów w Sandomierzu ,,Na Wiśniowej”, z którym szkoła współpracuje od lat.

W dniu dzisiejszym – 08.03.2021r na terenie szkoły miało miejsce otwarcie ,,Mokoszyńskiego Jabłuszka” na nakrętki. Instalacja powstała z inicjatywy Dyrekcji szkoły i Szkolnego Koła Wolontariatu. W wielu miastach pojawiają się metalowe serca na plastikowe nakrętki – w szkołach, przedszkolach, urzędach i zakładach pracy. My mamy swoje jabłuszko, które oddaje charakter naszej placówki. Metalowa ekspozycja powstała w ramach zajęć dodatkowych dla uczniów pod okiem nauczycieli zawodu mgr inż. Grzegorza Nasternaka, mgr inż. Waldemara Pachli, mgr. inż. Katarzyny Karolak. W pracach nad „ Mokoszyńskim Jabłuszkiem” brali udział uczniowie klas: 3 BTD ( technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki), 2 BTD ( technik mechanizacji rolnictwa  i agrotroniki,  technikum ogrodnicze), 2B4D ( technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,  technikum ogrodnicze ). Otwarcia szkolnego jabłuszka na nakrętki dokonała Dyrektor szkoły Pani mgr Alicja Szatan.

 Wydarzeniu towarzyszyły media, a wywiadu dla „ Radia Leliwa” udzielili: Dyrektor szkoły Pani mgr  Alicja Szatan, opiekunowie  Szkolnego Koła Wolontariatu: Pani mgr inż. Beata Paluch i Pani mgr Joanna Pastuszka oraz członkowie SKW – uczennica 3 klasy technikum w zawodzie technik- ogrodnik,  Patrycja Maciejewska  i Piotr Bożęcki –  uczeń 4 klasy technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Zdjęcia wykonał  Pan mgr Mirosław Hagdej.

Worki czy kartony z nakrętkami nie muszą już zalegać w naszych domach. Możemy je wrzucić do ,, Mokoszyńskiego Jabłuszka”- idąc na zakupy czy na spacer. Stąd nasz apel i prośba do mieszkańców Osiedla w Mokoszynie – przynieśmy ich jak najwięcej! To nic nie kosztuje, a wspólnymi siłami możemy komuś pomóc. 

Nakrętki to cenny surowiec – ich recykling jest łatwiejszy niż np. butelek, więc oprócz realnego wsparcia finansowego dla potrzebujących – dajemy plastikom drugie życie ! 

W tej chwili szukamy najlepszej  lokalizacji dla ,,Mokoszyńskiego Jabłuszka”, takiej, która umożliwi prowadzenie zbiórki surowca przez cały czas.

Prosimy o wsparcie „nakrętkowej akcji”, dzięki temu przyczynimy się do pomocy potrzebującym, jednocześnie troszcząc się o ekologię.

 Szkolne Koło Wolontariatu – B.Paluch, J.Pastuszka