Aktualności
Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo - szkolenie dla uczniów szkół rolniczych
W ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w 2023r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaplanowało operację pt. Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo, skierowaną do uczniów szkół rolniczych. Jej celem jest aktywizacja uczniów do podejmowania w swoich rodzinnych gospodarstwach inicjatyw (przy wykorzystaniu środków unijnych) na rzecz rozwoju gospodarstwa rolnego, uwzględniając innowacyjne rozwiązania, efektywne wykorzystanie zasobów oraz łagodzenia presji środowiskowej przez produkcję rolniczą.

Operacja zakłada:

  • dwudniowe szkolenia dla uczniów prowadzone przez doradców z Centrum Doradztwa Rolniczego nt. innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, wykorzystania odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, małego przetwórstwa w gospodarstwie rolnym, sprzedaży bezpośredniej, wsparcia finansowego inwestycji w rolnictwie, metodyki planowania gospodarstwa rolnego oraz sporządzania biznesplanów;
  • konkurs z nagrodami na najlepszy biznesplan „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”, który zostanie zakończony galą finałową w MRiRW;
  • publikację elektroniczną najlepszych pomysłów na zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo jako inspiracja dla innych.

Na szkoleniu w ramach tej operacji naszą szkołę godnie reprezentował zespół składający się z uczniów klasy 3BT: Kamila Fidury, Piotra Krajewskiego, Oliwiera Szulkowskiego oraz uczniów klasy 5BT: Karola Zalewskiego, Oliwiera Pyśka i Szymona Wagnera pod opieką pani Anny Parys. Wraz z nami szkoliły się również zespoły ze szkół rolniczych w Gołotczyźnie i Rudce. Dwa dni szkoleniowe spędziliśmy w Hotelu 17 w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie w czasie wolnym zostaliśmy oprowadzeni po Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej im. Marzeny i Zbigniewa Banaszków, uczestnicząc w lekcji patriotyzmu ze swadą prowadzoną przez pana Zbigniewa Banaszka oraz pana Dariusza Wardaszkę, spokrewnionego bezpośrednio z rodziną Pileckich. Dowiedzieliśmy się o historii Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie oraz Rotmistrza Witolda Pileckiego, obejrzeliśmy bogate zbiory tematyczne, a nawet wysłuchaliśmy minikoncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu pana Wardaszki. Mieliśmy też okazję samodzielnego odśpiewania Bogurodzicy. Konkurs na rozpoznanie jednej z zaprezentowanych pieśni i wskazanie jej autora wygrał Szymon Wagner z kl. 5BT, za co otrzymał nagrodę z rąk właściciela muzeum.

Wyposażeni w wiedzę zdobytą podczas szkolenia musimy teraz przystąpić do zadania konkursowego i opracować biznesplan zakładający rozwój wybranego gospodarstwa oraz wprowadzenie w nim innowacji. Prace trwają…

 

Tekst i foto: A. Parys