Aktualności
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni- podsumowanie
Za każdym wielkim Szefem Kuchni stoi jeszcze lepszy zespół!

20 października społeczność gastronomiczna obchodziła Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni. Nasza szkoła również włączyła się do tej akcji. Szkolne koło żywienia zorganizowało szereg działań aby docenić osoby, które każdego dnia tworzą kulinarną magię w naszych ulubionych zakładach gastronomicznych. Obchody tego święta zainicjował w 2004 roku Billy Galagher- ówczesny lider Stowarzyszenia Szefów Kuchni a celem było i jest szerzenie wiedzy o zawodzie Szefa Kuchni oraz dzielenie się posiłkiem z potrzebującymi. W ramach udziału w święcie szkolne koło żywienia podjęło następujące działania:

  • prelekcja o prawidłowym odżywianiu dla uczniów kl. 8 i 5 Szkoły Podstawowej w  Nawsiu Brzosteckim oraz przedszkolaków tej szkoły,
  • wykonanie jesiennej dekoracji stołu,
  • wyjazdy do zakładów gastronomicznych na spotkanie z szefami oraz menagerami restauracji.

Odwiedziliśmy Hotel Nafta Krosno w którym Pan Adam Charzewski przedstawił strukturę zatrudnienia i działania obiektów sieciowych zrzeszonych pod marką Szklane Lniane. Zwiedziliśmy część produkcyjną oraz hotelową jak również zapoznaliśmy się z  najbliższymi organizowanymi przez obiekty imprezami i atrakcjami. Przedstawiono nam profesjonalne usługi cateringowe dostosowane do charakteru danego wydarzenia oraz ofertę kuchni i baru bogatych w asortyment regionalny. W miłej atmosferze, z planami na odwiedziny do kolejnych obiektów sieciowych zakończyliśmy tę owocną wizytę zawodową udając się w kierunku restauracji Bianco w Zawadce Brzosteckiej. Tam już oczekiwali na nas właściciele, którzy opowiedzieli nam o działalności gastronomicznej restauracji, strukturze zatrudnienia, szkoleniach personelu oraz o gospodarowaniu żywnością.

Działania koła żywienia zostały połączone z udziałem w akcji „Nie marnuj żywności- szkoda planety!” Na całym świecie marnuje się olbrzymie ilości żywności. W Polsce jest to około 5 milionów ton rocznie. To żywność, która mogłaby być zjedzona ale zamiast tego trafia do kosza. Najwięcej właśnie w domach- blisko 60% całej marnowanej żywności. Dlatego tak ważna jest edukacja  społeczeństwa zaczynając od najmłodszych.

Zmotywowani dotychczasowymi działaniami członkowie szkolnego koła żywienia planują rozszerzyć swoją inicjatywę o kolejne szkoły oraz zakłady gastronomiczne.