Aktualności
Jubileusz 65-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie
"Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości" Słowa Tadeusza Kotarbińskiego towarzyszyły obchodom 65 - lecia naszej szkoły połączonego z III internetowym Konkursem Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie i odsłonięciem nowych pracowni gastronomicznych. Uroczystość objęta została patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ogólnopolski konkurs zorganizowany został przez naszą szkołę we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej, 22 Wojskowym Ośrodkiem Kartograficzny w Komorowie, Wojskowym Biurem Historycznym i Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

Święto rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowi Mazowieckiej, którą odprawił proboszcz parafii, ks. Dziekan Jan Okuła, oraz zwiedzania Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Główna część obchodów - uroczysta akademia odbyła się w Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie. Wzięło w niej udział blisko 160 znamienitych gości z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, panem Henrykiem Kowalczykiem na czele oraz cała społeczność szkolna. Występ szkolnego zespołu ANSAMBL składającego się z nauczycieli i uczniów pod kierunkiem Pani Małgorzaty Wójcickiej z utworem „Quo Vadis, Domine” wywarł duże wrażenie na uczestnikach i to do niego nawiązał w swojej wypowiedzi dyrektor Roman Malicki. Zwracając się do zgromadzonych słowami Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego „SZKOŁA MUSI BYĆ NARODOWA! SZKOŁA MUSI DAĆ MŁODZIEŻY MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY, DO KULTURY RODZINNEJ I NARODOWEJ… MUSI WYCHOWAĆ W TYM DUCHU” podkreślił, że takie wartości chcemy przekazywać i przekazujemy młodzieży. Z dumą opowiadał o osiągnięciach swoich uczniów chwaląc kadrę pedagogiczną, o codziennej pracy z młodzieżą, procesie edukacyjnym i funkcjach, które pełni szkoła, wzroście liczby uczniów, wyników nauczania a także o licznych inwestycjach, które znaczącą wpłynęły na postrzeganie szkoły. Wymienił instytucje i firmy, które współpracują ze szkołą i podziękował wszystkim, którzy wspierają ZS CKR w Starym Lubiejewie.

Podczas uroczystości zostały wręczone Medale za Długoletnią Służbę, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudę na wniosek Pana Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka paniom: Barbarze Książek (złoty medal) i Annie Wierzbowskiej (srebrny medal), nauczycielkom ZS CKR w Starym Lubiejewie. Panie: Marta Falbowska i Maryla Król-Jankowska oraz panowie: Andrzej Barchanowicz i Remigiusz Wasil otrzymali z rąk pana Henryka Kowalczyka – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wręczono ponadto nagrody dla nauczycieli za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. W podziękowaniu za wsparcie naszej działalności i okazaną życzliwość, dzięki czemu mogliśmy zrealizować nasze cele i zamierzenia pan dyrektor Roman Malicki wręczył medale: „Zasłużony dla ZS CKR w Starym Lubiejewie”, które otrzymali: Pan Wicepremier Minister Rolnictwa i rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Ksiądz dziekan dr Jan Okuła, prof. dr hab. Marek Gugała – prorektor ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, pan Jerzy Bauer- burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, pan Waldemar Brzostek - Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka, pan Krzysztof Winiarski- dyrektor zarządzający Zespołem Młynów Jelonki Interchemall, pan Sławomir Wróblewski - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Reymonta w Sokołowie Podlaskim, pan Michał Skłodowski- właściciel Marketu Budowlanego Skłodowscy, pani Krystyna Szepietowska - Firma Gama Group Szepietowscy, pan Ryszard Gocłowski - właściciel wielkoobszarowego gospodarstwa rolnego, pani Małgorzata Jasińska, generał broni Krzysztof Radomski Szef Inspektoratu Kontroli Wojskowej, pan poseł Marek Zagórski, pani Anna Radecka Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW, pan Bartosz Kublik prezes Zarządu BS W Ostrowi Mazowieckiej, państwo Irena i Kazimierz Rupińscy – właściciele zakładu Produkcji Kruszyw „Rupińscy”.

Polonez w wykonaniu młodzieży poprzedził podsumowanie III OGÓLNOPOLSKIEGO INTERNETOWEGO KONKURSU WIEDZY O SZKOLE PODCHORĄŻYCH PIECHOTY W KOMOROWIE pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konkursie wzięło udział 118 uczestników z 20 szkół. Szczegółowe informacje o wynikach tego konkursu zamieścimy w osobnym artykule.

Część artystyczna w wykonaniu naszej młodzieży pod kierunkiem Pani Anny Wierzbowskiej oraz Pani Małgorzaty Wójcickiej i wręczenie wszystkim uczestnikom biuletynu wydanego z okazji 65 - lecia szkoły, dokumentującego nasze działania, nie tylko artystyczne, zakończyła pierwszą część uroczystości. Na uroczyste otwarcie nowych pracowni gastronomicznych, które odbyło się w holu głównym szkoły wszystkich uczestników zaprosił dyrektor szkoły Pan Roman Malicki. Ksiądz dziekan dr Jana Okuła dokonał uroczystego poświęcenia, a Pan dyrektor Roman Malicki zaprosił gości na zwiedzanie nowych pracowni. Uroczystości towarzyszyła wystawa materiałów źródłowych o Szkole Podchorążych Piechoty prezentowana przez Wojskowe Biuro Historyczne i wystawa Szkolna poświęcona Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie.

A. Sobotka, B. Książek