Z życia szkoły
Jubileusz 100-lecia szkoły w Goladkowie
8 czerwca 2024 roku przejdzie do historii szkoły rolniczej w Golądkowie – do historii, która oficjalnie zaczęła się sto lat wcześniej. Przekroczyliśmy pewien próg, wstąpiliśmy w nowy wiek funkcjonowania placówki. I zrobiliśmy to bardzo uroczyście, z wielkim wzruszeniem i wieloma innymi emocjami, które towarzyszyły wszystkim zgromadzonym tego dnia. Szkoła i teren wokół niej już od wczesnych godzin porannych rozbrzmiewały narastającym gwarem pojawiających się coraz liczniej gości. Sprzyjała temu piękna pogoda, która pozwalała bez przeszkód spacerować, poszukiwać śladów mniej lub bardziej odległej przeszłości, spotykać się z osobami nieraz bardzo dawno niewidzianymi. Tego dnia uśmiechało się słońce, uśmiechały się kwiaty w naszym ogrodzie i uśmiechali się do siebie ludzie mijający się na szkolnych ścieżkach. Był to bowiem dzień niezliczonych spotkań, okazji do zrobienia pamiątkowych zdjęć, serdecznych powitań i rozmów, pełnych euforii okrzyków, jak również spokojniejszych chwil refleksji i powagi nad minioną – bądź co bądź – wiekową historią szkoły. O godz. 10 w kościele parafialnym w Winnicy odprawiona została uroczysta jubileuszowa Msza Święta. Kolejnym ważnym punktem porządku uroczystości było otwarcie wyremontowanego dworku, jednego z pierwszych szkolnych budynków, który dawniej służył jako budynek mieszkalny m.in. dla pracowników szkoły. Pani dyrektor Ewa Leszczyńska przypomniała jego historię i wyraziła przekonanie, że po latach wyłączenia z funkcjonowania pięknie odnowiony dworek znów będzie tętnił życiem i stanie się integralną częścią szkoły – bo już od września będą się w nim uczyć przyszli technicy architektury krajobrazu. Dworek został poświęcony przez księdza proboszcza Zbigniewa Pawła Maciejewskiego, a przecięcia wstęgi dokonali: pani dyrektor Ewa Leszczyńska; pan Adam Nowak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; pan Henryk Kowalczyk – były wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, związany ze szkołą jako jej były pracownik i mieszkaniec Golądkowa; pan Jarosław Kalinowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz absolwent szkoły w Golądkowie; Maria Bielińska – uczennica 4 klasy technikum architektury krajobrazu: tu trzeba wspomnieć, że w rodzinie Marysi istnieje już tradycja pobierania nauki w szkole w Golądkowie, ona sama jest ósmą osobą z kolei, która się tu uczy.

Po tym uroczystym otwarciu można było zwiedzić dworek i obejrzeć jego piękne wnętrze i wyposażenie. Następnie zebrani udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pani dyrektor Ewa Leszczyńska i pani wicedyrektor Anna Kwiatkowska serdecznie wszystkich witały i zapraszały do zabrania głosu. Pani dyrektor w swoim przemówieniu opowiedziała o zdarzeniach i przedsięwzięciach  poprzedzających dzisiejszą uroczystość, do której przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Wśród znamienitych gości, oprócz już wymienionych, znaleźli się m.in. pani Małgorzata Sobecka – dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie – Delegatura w Ciechanowie;  pani Maria Korbal – prezes Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pułtusku; pani Anna Majewska – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku; dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku – pan Łukasz Żychowski wraz z paniami dyrektorkami  z sąsiednich szkół podstawowych; pani Maria Klonowska – prezes Stowarzyszenia „Sokołówek”; pan Robert Wróblewski – wójt Gminy Winnica i absolwent Golądkowa; pan Włodzimierz Kaczmarczyk – wójt Gminy Zatory; pan Adam Rachuba – wójt gminy Pokrzywnica; pan Mariusz Tański – przewodniczący Rady Rodziców; panowie Marek i Krzysztof Gogolewscy – synowie wieloletniego dyrektora szkoły Szczepana Gogolewskiego; pan profesor Janusz Gajda – dawny nauczyciel, później pracownik naukowy, który w niezwykle sugestywnej wypowiedzi wspominał lata spędzone w Golądkowie. Obecni byli także dyrektorzy siostrzanych szkół rolniczych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych oraz pracodawcy współpracujący z naszą szkołą, których istotna rola zawsze jest podkreślana. Przebieg uroczystości dokumentowały lokalne media. Serdeczne słowa, wspomnienia i życzenia płynęły od wszystkich.

Szczególnie ciepło powitani zostali licznie zgromadzeni absolwenci z różnych lat funkcjonowania szkoły, dla których ten dzień musiał być naprawdę wyjątkowy. Dało się to odczuć podczas niesamowitego koncertu „Sto lat mało jeszcze – kronika piosenkami malowana”, wyreżyserowanego również przez naszego absolwenta, pana Grzegorza Milczarczyka – aktora i wykładowcę szkoły teatralnej, którego wspomagali nauczyciele: pan Dariusz Lusa, pan Tomasz Antczak i pan Paweł Pieńkosz. Jak zauważyła pani dyrektor Ewa Leszczyńska – historia szkoły została w nim przedstawiona na tle dziejów Polski, a nawet świata, bo nie da się przecież jednego od drugiego oddzielić. Przez tę historię poprowadziła nas ciekawa narracja i brawurowo wykonane piosenki. Uczniowie i uczennice (wśród nich także absolwenci) pracowali nad przygotowaniem koncertu długo i wytrwale, a efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności artystycznych, a żywiołowe reakcje publiczności dowodzą, że wywołali wiele radości i wzruszeń. Nie mogło podczas koncertu zabraknąć występu Zespołu Pieśni i Tańca Golądkowo, który zapisał piękną kartę w dziejach szkoły, jest jej chlubą i wizytówką kulturalną odkąd powstał, a także wiąże się z nim wiele osobistych historii osób w nim tańczących i śpiewających. Cały ten spektakl ilustrowany był zdjęciami dostarczonymi przez absolwentów i pracowników szkoły. Słychać było, że wielu z nich odnalazło się na fotografiach sprzed lat.

Pani dyrektor Ewa Leszczyńska wyraziła wielkie podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości jubileuszowej. Na ostateczny efekt złożyło się mnóstwo działań i elementów, nad którymi od dłuższego czasu pracowali nauczyciele, uczniowie i pracownicy niepedagogiczni. Można powiedzieć, że wizja wspólnego świętowania jubileuszu zbliżyła wszystkich i zjednoczyła. Pani dyrektor podziękowała także licznym sponsorom, których wsparcie pozwoliło nadać uroczystości stosowną oprawę. Wymienieni zostali: Radosław Cienkowski -Kamieniarstwo Budowlane Radstone, Krzysztof Czarnowski - PHU Rolczar, Andrzej Grabowski – firma Polmlek, Katarzyna i Michał Kisiel, Hanna i Henryk Kowalczyk, Zbigniew Kowalczyk - P.H.U. BUDOMUR Spółka z o.o., Józef Łatyfowicz- przedsiębiorstwo ISBUD, Wiesław Razuwajew - Hurtownia owoców i warzyw „Kokos”,Mariusz Wełna - GLAZ- BUD Spółka z o.o., Jan Walaszek - Firma MARDOM, Sławomir i  Wiesław Załęscy - Firma Rol-Brat.

Jeszcze jednym uroczystym akcentem Jubileuszu było wręczenie nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa”. Dekoracji dokonał pan Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, razem z panią dyrektor Ewą Leszczyńską gratulując osiągnięć i dziękując odznaczonym za ich pracę.

Na koniec tej części uroczystości wystąpiły uczennice z flagami, które od pewnego czasu swoim tańcem uświetniają ważne wydarzenia szkolne w sposób godny i widowiskowy zarazem.

Druga część uroczystości kończącej obchody roku jubileuszowego odbyła się w gościnnych progach hotelu Zamek Pułtusk Dom Polonii. Tam absolwenci, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście zjedli wspólny posiłek, nadal rozmawiali, wspominali i cieszyli się swoją obecnością aż do godzin wieczornych. Pani dyrektor Ewa Leszczyńska, w obecności wszystkich zgromadzonych, serdecznie podziękowała komitetowi organizującemu 100-lecie szkoły. Ciekawym akcentem była prezentacja wspomnień absolwentów, które tuż przed rozpoczęciem oficjalnej części obchodów, zostały nagrane dzięki uprzejmości  portalu Pułtusk NEWS. Uroczystość przebiegała w atmosferze radości i wzruszenia. Była to niepowtarzalna okazja, aby ludzie, dla których szkoła w Golądkowie jest ważna spotkali się, często po wielu latach i pozwolili wspomnieniom przenieść się do, jak sami podkreślali, najpiękniejszych lat swojego życia.

Wypada zakończyć tę relację słowami – wszystkiego najlepszego, Szkoło! Pierwsze sto lat za Tobą, niech kolejne stulecia będą jeszcze lepsze!