„Serca ludzkie są po to, żeby się wspierały wzajemnie”. Te właśnie słowa naszego patrona Władysława Stanisława Reymonta, zaczerpnięte z powieści pt. „Komediantka” postanowiliśmy umieścić na tablicy pamiątkowej, dziś odsłoniętej z okazji jubileuszu 100-lecia szkoły w Wacynie. I chyba tak jak wszyscy tu obecni wierzymy w mądrość tych słów, tak ani ich autor nie mógł przewidzieć wówczas, że w 1925 roku zostanie laureatem Literackiej Nagrody Nobla, ani nasi ojcowie założyciele fundujący w 1921 roku skromną szkołę rolniczą, że przetrwa ona przez 100 lat (…).” – Te słowa rozpoczęły naszą uroczystość w dniu 10 czerwca 2022 roku, który był długo wyczekiwanym, bowiem otworzył obchody Jubileuszu – 100-lecia powstania szkoły wacyńskiej. Powinniśmy świętować rok wcześniej, ale pandemia Covid-19 pokrzyżowała nasze plany.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, po czym nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Po garści wspomnień o szkole i jej założycielach uczciliśmy minutą ciszy zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. Mieliśmy okazję obejrzeć występ naszej uzdolnionej wokalnie młodzieży śpiewającej piosenki ludowe.
Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, w tym Pani Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posłowie, Kierownik Urzędu Wojewódzkiego z Delegaturą w Radomiu, Starosta Powiatu Radomskiego, wójtowie, dyrektorzy szkół branżowych i średnich z Radomia, byli dyrektorzy naszej szkoły, księża, przedstawiciele rady Rodziców, emeryci i absolwenci, przyjaciele (w tym z Ukrainy), sponsorzy oraz media, których przedstawiliśmy i serdecznie powitaliśmy.
Jako pierwszy zabrał głos gospodarz uroczystości – Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. S. Reymonta w Radomiu – Pan Paweł Frankowicz. Po tym wystąpieniu obejrzeliśmy film o szkole i spektakl przybliżający sylwetkę Patrona naszej szkoły.
Wreszcie przyszedł czas na przemówienia, gratulacje i życzenia naszych gości, ożył wspomnień czar, padło wiele ciepłych i serdecznych słów. Było pięknie i wspaniale, ale … co dobre, szybko się kończy: „Do zobaczenia na kolejnym Jubileuszu, nie za sto lat (bo nas tu już nie będzie), ale być może za 10? Jak na Stuletnią Damę, ta szkoła całkiem nieźle się miewa. Jest wciąż aktywna, kreatywna, dynamicznie się rozwija, troskliwa o każdego z nas i ma dobre poczucie humoru, więc czego chcieć więcej?”
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za obecność na uroczystych obchodach 100-lecia szkoły Wacyńskiej.