Aktualności
I Mokoszyńskie Święto Plonów
I Mokoszyńskie Święto Plonów

W niedzielę 12 września 2021 r. w naszej szkole odbyło się I Mokoszyńskie Święto Plonów. Wydarzenie objęte było Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2021 roku w kraju i za granicą. Święto rozpoczęła dożynkowa msza dziękczynna w kościele p.w. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu. Z poświęconym chlebem i wieńcem, barwny korowód dożynkowy ulicami miasta przejechał na teren szkoły. Ciągniki z udekorowanymi przyczepami, wypełnionymi młodzieżą i nauczycielami budziły zainteresowanie i aplauz.

Część oficjalną święta rozpoczęła dyrektor Alicja Szatan. Powitała przybyłych gości i wyjaśniła ideę organizowania szkolnych dożynek. „Uczymy nowoczesnego gospodarowania i nowoczesnej techniki, ale chcemy też, żeby uczniowie byli następcami w tych swoich małych ojczyznach. - Jeśli wrócą jako kadry rolnicze na wieś, aby przejmowali życie społeczne. Aby byli uczestnikami życia społecznego wsi pod względem tradycji i wszelkich aktywności. Dziś też dziękujemy Bogu za plony zebrane z naszych pól”. Podczas oficjalnej części uroczystości został odczytany list od Prezydenta RP, w którym  znalazły się słowa podziękowania dla dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów za podtrzymywanie wielowiekowej tradycji dziękczynienia za plony. Słowa uznania skierowane były do uczestników uroczystości dożynkowej - rolników i przedstawicieli instytucji rolniczych ziemi sandomierskiej.

Zwyczajowo cały obrzęd dożynkowy prowadzi Starosta i Starościna. To oni wręczają Gospodarzowi święta bochenek chleba, który upieczono z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw. Tradycji stało się zadość podczas uroczystości w Mokoszynie. W roli starostów wystąpili uczniowie bo oni mają swój wkład w wyniki produkcyjne wypracowane w gospodarstwie szkolnym. Gospodarzami  Mokoszyńskiego Święta Plonów była pani dyrektor Alicja Szatan i burmistrz Miasta Sandomierza- Marcin Marzec. Ważnym punktem ceremonii obrzędowej było dzielenie chleba i częstowanie nim zebranych gości. Chleb, obok wieńca jest symbolem dożynek, a w kulturze ludowej to nie tylko element pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Nawiązaniem  do ducha dożynek była w Mokoszynie degustacja chleba pochodzącego z lokalnych piekarni. Dodatki do pieczywa pochodziły
z kuchni szkolnego internatu. Chleb na dożynki mokoszyńskie przekazały piekarnie: GS „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy, „Cukiernia z Tradycją” Iwona Jagiełło, Piekarnia Cukiernia Mokoszyn Dariusz Stępień, Piekarnia Błonie i Piekarnia Iwaniska Anna Strzyż.

Głównym elementem dożynek jest wieniec uwity ze zboża, udekorowany kwiatami i wstążkami ponieważ symbolizuje wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Podstawę dla mokoszyńskiego wieńca wykonanego przez członków koła florystycznego stanowił wiklinowy kosz wypełniony kłosami zbóż, owocami, warzywami i  polnymi kwiatami. Było to  nawiązanie do kosza jako elementu graficznego znajdującego się na sztandarze szkoły.

Program artystyczny przygotowany przez uczniów był kolejnym elementem uroczystości. Młodzież przypomniała historię dożynek i obrzędy z nimi związane. Nie zabrakło wierszy, przyśpiewek i  staropolskich pieśni o tematyce żniwnej.

Po dożynkowej części obrzędowej i występie artystycznym głos zabrał  burmistrz Sandomierza i w ciepły, serdeczny sposób podziękował za organizowanie uroczystości.

Jak powiedziała dyrektor Alicja Szatan - dożynki to także święto mieszkańców ulicy Mokoszyńskiej i pracowników instytucji z branży okołorolnicznej, które się tam znajdują. Stanowiska wystawiennicze zorganizowały: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział Sandomierz, Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Państwowa Inspekcja Pracy. Swoje stoisko kulinarne z domowymi potrawami i ciastami, miało  Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kamienia. Atrakcję stanowiła wystawa Sandomierskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego oraz Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu. Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano kącik gier i zabaw.

Dopełnieniem wydarzeń był konkurs na najpiękniejszą Dekorację Dożynkową, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich klas. W realizacji swoich pomysłów młodzież  okazała się niezwykle kreatywna a wykonane prace budziły uznanie. Wykonawcom trzech prac o najwyższych  walorach artystycznych  i etnograficznych komisja konkursowa przyznała nagrody rzeczowe.

              Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła wystawa nowoczesnych maszyn
i urządzeń do produkcji rolnej w jakie wyposażone jest 64 hektarowe gospodarstwo szkolne. Dożynki to święto obfitości więc organizatorzy święta zadbali by uczestniczący w wydarzeniu  mogli posilić się gulaszem.

              Podczas imprezy Szkolne Koło Wolontariatu kolejny raz włączyło się w głośną w naszym regionie akcję charytatywną na rzecz Bartusia Przychodzkiego. Zbiórka pieniędzy i przychody ze sprzedaży ciasta zasiliły konto Fundacji Siepomaga. Gratulacje, podziękowania i życzenia płynęły pod adresem organizatorów ze strony wszystkich gości. 

              Występ  zespołu ,,Lasowiacy”  działający przy Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu i koncert pod  tytułem ,,Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu zespołu Paula end Tomek były zwieńczeniem niedzielnej uroczystości.