Aktualności
Edukacja w kontekście przyszłości
13 października 2023 roku w Dniu Edukacji Narodowej, upamiętniającym 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odbyła się konferencja Edukacja w kontekście przyszłości, połączona z otwarciem Sali Doświadczania Świata – SNOEZELEN.

Konferencję rozpoczęła pani dyrektor Maria Baran, która przywitała zaproszonych gości: rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół podstawowych, wykładowców uczelni, pracowników niepedagogicznych, emerytowanych nauczycieli i pracowników, przedstawiciela Fundacji Szkoła z Klasą oraz samorządowców. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za trud włożony w edukację, zapewnienie bezpieczeństwa oraz tworzenie klimatu placówki. Nawiązując do przytoczonych słów Janusza Korczaka złożyła życzenia: „rozwoju skrzydeł uczniowskich oraz własnych, spełnienia marzeń w obszarze realizowanego procesu wychowawczo-dydaktycznego, wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym.”

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia przesłał organ prowadzący szkołę – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pan Robert Telus oraz Poseł na Sejm RP – pani Teresa Pamuła. Następnie dyrektor Technikum nr 1 w Oleszycach – pan Mariusz Frant przytoczył życzenia od Starosty i Przewodniczącego Rady Powiatu Lubaczowskiego oraz dołączył się do tych życzeń.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata edukacji i nauki, wykładowcy uczelni: dr Dariusz Półćwiartek – doradca metodyczny w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli – oddział w Przemyślu, nauczyciel historii, historii i teraźniejszości w Zespole Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, który przedstawił referat „Komisja Edukacji Narodowej w kontekście historycznym” oraz prof. dr Elżbieta Dybek – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, która zaprezentowała „Dobre praktyki współczesnej szkoły”. Kolejnym punktem wydarzenia była debata moderowana „Przyszłość edukacji” z udziałem zaproszonych gości, przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego oraz dyrekcji szkół: ZSCKR w Oleszycach, Technikum nr 1 w Oleszycach.  Moderatorem była pani Katarzyna Furgała – nauczyciel historii, historii i teraźniejszości w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach, która na wstępnie debaty zapoznała z rankingiem Pearsona oraz „Rzeczypospolitej” w kontekście polskiej edukacji. Mówcy poruszyli temat oczekiwań uczniów, jak i rodziców dotyczących współczesnego szkolnictwa, roli nauczyciela XXI wieku kreującego innowacyjnego ucznia, a także jego rozwoju w kolejnych etapach edukacji. Zwrócono szczególną uwagę na kształcenie zawodowe, przygotowanie uczniów do aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Podsumowując debatę wszyscy biorący w niej udział stwierdzili, że niezwykle istotna we wdrażaniu edukacji włączającej jest współpraca na wielu płaszczyznach, nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich.

W dalszej części uroczystości zostały wręczone nauczycielom nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Chór szkolny pod kierunkiem pani Zofii Przybylskiej, poezją śpiewaną ukazał piękno Roztocza, o którym napisała lubaczowska poetka – pani Józefa Kornaga w tomiku poezji „Poezja z Roztocza – uczucia i myśli”.

Symbolicznymi kwiatami od Samorządu Uczniowskiego, uczniowie podziękowali nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym oraz zaproszonym gościom za pracę oraz zaangażowanie w edukację młodych ludzi oraz życzyli zdrowia, wielu sukcesów zawodowych oraz satysfakcji i radości z wykonywanej pracy.

Ewaluacją konkursu grantowego realizowanego metodą Design Thinking był filmik przedstawiający wszystkie etapy zaadaptowania pomieszczenia w internacie na Salę Doświadczania Świata – SNOEZELEN, przy aktywnym udziale zarówno uczniów i uczennic polskich, jak i z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z Ukrainy.  Zrealizowany projekt odpowiada na potrzeby Użytkowników: osiągnięcie harmonii, zapewnienie miejsca relaksacji, trening duszy i ciała, integrację sensoryczną, kształtowanie kreatywności, wyciszenie, zredukowanie stresu, poprawę koncentracji oraz naładowanie się energią na kolejny dzień.

Mottem Sali Doświadczania Świata w ZSCKR w Oleszycach: „PRZYJDŹ, ZOBACZ, DOŚWIADCZAJ” pani dyrektor Maria Baran zaprosiła na oficjalne otwarcie, w którym wzięła również udział pani Zofia Wojnowska – przedstawiciel Fundacji Szkoła z Klasą, pani Katarzyna Kruk-Babik – koordynator projektu, ks. Tomasz Rybiński oraz zaproszeni goście.

Sala Doświadczania Świata – SNOEZELEN została zrealizowana w ramach grantu „Razem w Klasie na zmianę przestrzeni edukacyjnej pn. Sala terapeutyczna Snoezelen zarówno dla uczniów i uczennic z Polski oraz z doświadczeniem migracji i uchodźstwa młodzieży z Ukrainy”.