Aktualności
Dzień Patrona Szkoły - Oblicza Ziemi Sandomierskiej
Dzień Patrona Szkoły - Oblicza Ziemi Sandomierskiej

Od ubiegłego roku w kalendarz uroczystości naszej szkoły wpisana jest akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły, którym jest Ziemia Sandomierska. Zdalne nauczanie i przeniesienie naszej aktywności w przestrzeń wirtualną spowodowało, że kolejna uroczystość szkolna musiała być przygotowana w innej formule. Wirtualny Dzień Patrona Szkoły, zorganizowany 15 grudnia o godzinie 10.00 na platformie Teams przebiegał pod hasłem „Oblicza Ziemi Sandomierskiej” a dedykowany był  postaci Wincentego Kadłubka. Transmisja uroczystości odbywała się na żywo, na szkolnym kanale YouTube.

Rozpoczynając uroczystość pani dyrektor Alicja Szatan przybliżyła ideę wyboru patrona nawiązującą do tradycji – 1968 roku, od którego szkoła nosiła imię Ziemi Sandomierskiej.  Jak stwierdziła pani dyrektor „w historii Ziemi Sandomierskiej  znajdziemy znaczące dla historii Polski postacie historyczne  od średniowiecza do współczesności. W dniu dzisiejszym chcemy przybliżyć Wam  postać  Bł. Wincentego Kadłubka  patrona miasta Sandomierza i Diecezji Sandomierskiej”. 

Formalne funkcjonowanie „ Ziemi sandomierskiej” jako jednostki terytorialnej w kontekście historycznym, jej przyrodniczą specyfikę jak też zamieszkujących ją ludzi  ukazał film wprowadzający – Kto to miasto wyczarował?

                Kim był Wincenty Kadłubek i jaką rolę odegrał w dziejach Polski i Ziemi Sandomierskiej wyjaśnił Pan dr Artur Lis. Gość honorowy jest pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Absolwentem historii i prawa. To autor pięciu książek poświęconych Bł. Wincentemu Kadłubkowi. 

Kolejnym punktem programu było szkolne czytanie trzech fragmentów z Kroniki Polskiej Wincentego Kadłubka. Dzieło to, liczące cztery księgi, zostało napisane po łacinie i obok Kroniki… Galla Anonima stanowi główne źródło wiedzy o historii Polski do końca XII w. 

Uzupełnieniem wirtualnych obchodów Dnia Patrona była wystawa – Wincenty Kadłubek  „ojciec kultury polskiej”. Przedstawiała ona postać W. Kadłubka jako kronikarza, biskupa i osobę błogosławioną. Oglądając wystawę można było poznać kronikę Wincentego Kadłubka wraz z jej prologiem i czterema częściami, jak również przeczytać zawarte w tekście kroniki sentencje, które wyeksponowano na oddzielnej tablicy. Dzięki współpracy z kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu Panią Urszulą Stępień udostępniony został folder przedstawiający kult błogosławionego Wincentego Kadłubka na ziemi sandomierskiej.
Zgoda pana Józefa Myjaka na wykorzystanie fragmentów książki pt. „Opatowskie legendy i opowieści niezwykłe” umożliwiła przedruk legend związanych z Wincentym Kadłubkiem. Przy okazji biblioteka szkolna pochwaliła się książkami o Wincentym Kadłubku jakie ma  w swoich zasobach.

Dzień patrona Szkoły był okazją by poznać smak wody z cudownego źródełka Wincentego Kadłubka w Karwowie, która przez okoliczną ludność uznawana jest za wodę leczniczą.  

Tradycją dnia Patrona Szkoły jest ogłoszenie wyników konkursu dla klas pierwszych. Czy znasz dzieje naszej szkoły?

W tym roku nagrodzeni zostali następujący uczniowie z klasy pierwszej pięcioletniego technikum weterynarii, którzy uzyskali  najwyższe wyniki:  

  1.  Bałutowska  Estera   
  2.  Chmielnicka Natalia
  3.  Rębacz Katarzyna
  4.  Sowa Dominika
  5.  Stawiarz Wiktoria
  6.  Strzyż Zofia 
  7.  Warzocha Weronika

Spotkanie  zakończyła pani dyrektor Szatan słowami św. Jana Pawła II 

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”

Zwracając się do uczniów pani dyrektor powiedziała:

Drodzy uczniowie 

Szanujmy przeszłość i  jej bohaterów.  W tym miejscu nasuwają mi się słowa wiersza  Adama Asnyka  „Do młodych” 

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć macie sami doskonalsze wznieść;

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,

I miłość ludzka stoi tam na straży,

I wy winniście im cześć!

Podziękowania skierowała pani dyrektor do:  pana doktora Artura  Lisa za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie wykładu,  uczniów  klasy IV BT Jana Włostowskiego i Norberta Kowalskiego  za przygotowanie filmu.  klasy II BTD  Karola  Kornickiego, Konrada  Sajdery, Bartosza Klimka  za czytania kroniki . Uczennicy klasy II LT Mai Szelągiewicz za śpiew, nauczycieli – Pani Beaty Kuleszko, Anny Bryły, Joanny Rudyszyn, Haliny Sender, Mirosława Hagdeja za wsparcie w przygotowaniu wirtualnej uroczystości,  Panu Łukaszowi Strawie za przeprowadzenie konkursu w klasach pierwszych. 

Za  pomoc w przeprowadzeniu transmisji podziękowania otrzymała Fundacja Teatr Wyobraźni.