Od ubiegłego roku w kalendarz uroczystości naszej szkoły wpisana jest akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły, którym jest Ziemia Sandomierska. Zdalne nauczanie i przeniesienie naszej aktywności w przestrzeń wirtualną spowodowało, że kolejna uroczystość szkolna musiała być przygotowana w innej formule. Wirtualny Dzień Patrona Szkoły, zorganizowany 15 grudnia o godzinie 10.00 na platformie Teams przebiegał pod hasłem „Oblicza Ziemi Sandomierskiej” a dedykowany był postaci Wincentego Kadłubka. Transmisja uroczystości odbywała się na żywo, na szkolnym kanale YouTube.
Rozpoczynając uroczystość pani dyrektor Alicja Szatan przybliżyła ideę wyboru patrona nawiązującą do tradycji – 1968 roku, od którego szkoła nosiła imię Ziemi Sandomierskiej. Jak stwierdziła pani dyrektor „w historii Ziemi Sandomierskiej znajdziemy znaczące dla historii Polski postacie historyczne od średniowiecza do współczesności. W dniu dzisiejszym chcemy przybliżyć Wam postać Bł. Wincentego Kadłubka patrona miasta Sandomierza i Diecezji Sandomierskiej”.
Formalne funkcjonowanie „ Ziemi sandomierskiej” jako jednostki terytorialnej w kontekście historycznym, jej przyrodniczą specyfikę jak też zamieszkujących ją ludzi ukazał film wprowadzający – Kto to miasto wyczarował?
Kim był Wincenty Kadłubek i jaką rolę odegrał w dziejach Polski i Ziemi Sandomierskiej wyjaśnił Pan dr Artur Lis. Gość honorowy jest pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Absolwentem historii i prawa. To autor pięciu książek poświęconych Bł. Wincentemu Kadłubkowi.
Kolejnym punktem programu było szkolne czytanie trzech fragmentów z Kroniki Polskiej Wincentego Kadłubka. Dzieło to, liczące cztery księgi, zostało napisane po łacinie i obok Kroniki… Galla Anonima stanowi główne źródło wiedzy o historii Polski do końca XII w.
Uzupełnieniem wirtualnych obchodów Dnia Patrona była wystawa – Wincenty Kadłubek „ojciec kultury polskiej”. Przedstawiała ona postać W. Kadłubka jako kronikarza, biskupa i osobę błogosławioną. Oglądając wystawę można było poznać kronikę Wincentego Kadłubka wraz z jej prologiem i czterema częściami, jak również przeczytać zawarte w tekście kroniki sentencje, które wyeksponowano na oddzielnej tablicy. Dzięki współpracy z kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu Panią Urszulą Stępień udostępniony został folder przedstawiający kult błogosławionego Wincentego Kadłubka na ziemi sandomierskiej.
Zgoda pana Józefa Myjaka na wykorzystanie fragmentów książki pt. „Opatowskie legendy i opowieści niezwykłe” umożliwiła przedruk legend związanych z Wincentym Kadłubkiem. Przy okazji biblioteka szkolna pochwaliła się książkami o Wincentym Kadłubku jakie ma w swoich zasobach.
Dzień patrona Szkoły był okazją by poznać smak wody z cudownego źródełka Wincentego Kadłubka w Karwowie, która przez okoliczną ludność uznawana jest za wodę leczniczą.
Tradycją dnia Patrona Szkoły jest ogłoszenie wyników konkursu dla klas pierwszych. Czy znasz dzieje naszej szkoły?
W tym roku nagrodzeni zostali następujący uczniowie z klasy pierwszej pięcioletniego technikum weterynarii, którzy uzyskali najwyższe wyniki:
- Bałutowska Estera
- Chmielnicka Natalia
- Rębacz Katarzyna
- Sowa Dominika
- Stawiarz Wiktoria
- Strzyż Zofia
- Warzocha Weronika
Spotkanie zakończyła pani dyrektor Szatan słowami św. Jana Pawła II
„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”
Zwracając się do uczniów pani dyrektor powiedziała:
Drodzy uczniowie
Szanujmy przeszłość i jej bohaterów. W tym miejscu nasuwają mi się słowa wiersza Adama Asnyka „Do młodych”
Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
Podziękowania skierowała pani dyrektor do: pana doktora Artura Lisa za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie wykładu, uczniów klasy IV BT Jana Włostowskiego i Norberta Kowalskiego za przygotowanie filmu. klasy II BTD Karola Kornickiego, Konrada Sajdery, Bartosza Klimka za czytania kroniki . Uczennicy klasy II LT Mai Szelągiewicz za śpiew, nauczycieli – Pani Beaty Kuleszko, Anny Bryły, Joanny Rudyszyn, Haliny Sender, Mirosława Hagdeja za wsparcie w przygotowaniu wirtualnej uroczystości, Panu Łukaszowi Strawie za przeprowadzenie konkursu w klasach pierwszych.
Za pomoc w przeprowadzeniu transmisji podziękowania otrzymała Fundacja Teatr Wyobraźni.