Aktualności
Dzień Patrona Szkoły 2022
Dzień Patrona Szkoły 2022

 Już po raz czwarty obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, którym od 1968 roku jest Ziemia Sandomierska. Zorganizowana ósmego grudnia uroczystość przebiegała pod hasłem „Oblicza Ziemi Sandomierskiej”. W tym roku towarzyszyło nam motto  zaczerpnięte  z „Legend Sandomierskich” Krzysztofa Seligi. Są to słowa Haliny Krępianki „Siła moja z tej ziemi, krwi i pracy poprzednich pokoleń”.

 Oficjalną część uroczystości poprzedziła niezwykła prezentacja „Żywe portrety średniowiecznych bohaterów legend i historii Sandomierza”. Reżyserem i scenografem tego punktu programu była pani Grażyna Milarska inicjatorka i realizatorka wielu sandomierskich wydarzeń kulturalnych. Przygotowaniem uczniów, którzy tego dnia wcielili się w rolę wybranych postaci historycznych zajęły się panie: Agnieszka Woźniak, Beata Kuleszko  i Karolina Kalinowska.

Na korytarzach szkoły, w strojach ze swojej epoki „gościły” postacie związane z dziejami Ziemi Sandomierskiej i kraju. Można było spotkać:

Sudomira- w tej roli Andrii Hawryłko, Henryka Sandomierskiego i Judytę- Karol Rosowski i Weronika Śmiech, Grzymisławę – Dorota Siwiec, Św. Jadwigę Królową i Władysława Jagiełłę- Aleksandra Czajka i Gabriel Kargulewicz, Kazimierza Wielkiego i Esterę – Jan Kalist i Estera Bałutowska, Bł. Wincentego Kadłubka – Kacper Ciepliński, Św. Jacka Odrowąża – Bartłomiej Zaucha, Św. Kingę (Kunegunda) – Małgorzata Ciseł, Bł. Salomeę Piastównę – Natalia Chmielnicka, Bł. Sadoka – Anna Kachniarz, Halinę Krępiankę  –  Katarzyna Rębacz, Gryfinę Halicką- Anastazja Bunchuzhna, Leszka Czarnego- Dmytro Beldii.

 Prezentacji  towarzyszył konkurs przygotowany przez panią Henrykę Kwiatkowską  i pana Łukasza Strawę. Wykorzystując wiedzę z okresu średniowiecznej historii Sandomierza i znajomość legend, uczniowie rozwiązywali krzyżówkę i odpowiadali na pytania związane z prezentowanymi dzisiaj postaciami. Zgodnie z zamysłem pani dyrektor- inicjatorki obchodów Dnia Patrona, konkurs pozwoli poszerzyć wiedzę uczniów z historii i języka polskiego. Jak powiedziała pani dyrektor „zależy nam aby po każdym Dniu Patrona Szkoły został ślad w pamięci uczestników wydarzenia”. 

                Część oficjalną uroczystości rozpoczęła pani dyrektor Alicja Szatan, witając gości i przedstawiając program dzisiejszego wydarzenia, w którym znalazły się: wykłady i prezentacje, rozstrzygnięcie konkursów szkolnych i występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mokoszynianie”.       

      Historię 120-to letniego Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu i jego najcenniejsze eksponaty przedstawił dyrektor muzeum – ks. kan. Andrzej Rusak. Utworzone w 1902 r. z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego Muzeum Diecezjalne posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii. Mogliśmy poznać je dzięki wirtualnemu spacerowi po zasobach muzeum.                   

              O Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej powstałej w 1994 roku opowiedział jej założyciel, kasztelan pan Karol Bury. Chorągiew będąca grupą  rekonstrukcyjną  jest nie tylko wizytówką miasta i jedną z atrakcji turystycznych ale jak zapewniał prelegent „to najlepsza Chorągiew w Polsce”.

             Pani Grażyna Milarska to pomysłodawczyni i koordynatorka „Żywych Obrazów Historii”- przedsięwzięcia odbywającego się w Sandomierzu w odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Koncepcja tego projektu, na Dzień Patrona Szkoły została przeniesiona na teren ZSCKR. Uczestniczący w dzisiejszym wydarzeniu poznali 16 najważniejszych postaci tworzących historię Sandomierza i kraju.

            Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu o historii szkoły, w którym udział wzięli uczniowie klas pierwszych. Najlepszą znajomością historii szkoły wykazały się uczennice z technikum architektury krajobrazu: Amelia Czerepak i Julia Tomczyk – pierwsze miejsca ex aequo, oraz Nikola Żyła, Shandra Olha i Olena Kostiuk drugie miejsca. 

Na zakończenie uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mokoszynianie”. Część artystyczna- Nasza Ziemia Sandomierska to piosenki nawiązujące do tematyki dzisiejszego dnia. W repertuarze zespołu, prowadzonego przez pana Jana Furmana, znalazły się: Mokoszynianie, Sandomierzanie, Nad Wisłą, Nasza Ziemia Sandomierska oraz dwie ukraińskie piosenki ludowe: Czerwona Ruta i Tyż Mene Pidmanuła. Akompaniament muzyczny zapewniał pan Dawid Sadok.

Dekoracja sali gimnastycznej na dzisiejsze święto to dzieło pani Iwony Stanek i pani Karoliny Latusek. Goście, którzy przyjęli zaproszenie na dzisiejszą uroczystość to: ksiądz kanonik Andrzej Rusak, ppłk Piotr Krakowiak – dowódca 102 Batalionu Lekkiej Piechoty w Sandomierzu, pan Karol Bury, pan Ryszard Dul – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sandomierzu, pan Piotr Lipiński – dyrektor Oddziału ŚODR w Sandomierzu, i pracownice WIORiN w Kielcach – oddział Sandomierz.