Wyjazdy
Dwa tygodnie w Grecji minęły jak jeden dzień …
Od 13 czerwca do 25 czerwca br. uczniowie z klasy II oraz absolwenci technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych doskonalili swój warsztat zawodowy w Erateini, w Grecji.

Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu realizowała  praktyki z projektu „Zagraniczne praktyki w Grecji kluczem do kariery” finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

To były bardzo intensywne dwa tygodnie dla młodych ludzi. W tym okresie, zgłębiali oni tajniki greckiej kuchni, planowali menu, przygotowywali potrawy i napoje, a także planowali działania mające na celu promocję restauracji.

Wolny czas uczniowie spędzali aktywnie uczestnicząc w wycieczkach dydaktycznych. Pierwszym miejscem, które odwiedzili było święte dla Greków miasto – Delfy, gdzie zgodnie z mitycznymi podaniami przebywała Wyrocznia przepowiadająca przyszłość. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez naszych niestrudzonych podróżników była Olimpia, czyli miejsce pierwszych Igrzysk Olimpijskich. Uczniowie mogli poczuć się jak starożytni Grecy podczas spaceru po urokliwych uliczkach dawnego miasta czy biorąc udział w wyścigu na stadionie. Ponadto, młodzież odwiedziła fabrykę oliwy z oliwek gdzie poznali metody produkcji oliwy  oraz  innych produktów wytwarzanych z lokalnych oliwek. Punktem kulminacyjnym podróży po greckiej okolicy była mrożąca krew w żyłach wycieczka do wąwozu znajdującego się w pobliżu Erateini, która pozostanie na długo w pamięci uczestników wyprawy. Ostatniego dnia pobytu w Grecji, uczniowie wzięli udział w greckim wieczorze, podczas którego mogli podziwiać lokalnych  tancerzy, a także sami zatańczyć tradycyjne greckie układy.

Podczas całego pobytu pogoda dopisywała, dlatego też każdego dnia po zakończeniu praktyk młodzież relaksowała się nad basenem, pływając w zatoce korynckiej. Dzięki wysokim temperaturom praktykanci docenili grecką sjestę, co przy temperaturach w okolicach 40°C jest w pełni uzasadnione.

Projekt „Zagraniczne praktyki w Grecji kluczem do kariery” realizowany był przez konsorcjum Europejską Fundację Edukacyjno-Sportową, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lubieńcu i Zespół Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.