Wyjazdy
Doskonalimy kompetencje zawodowe
W listopadzie 2021 r. kolejna 18 osobowa grupa uczniów ZSCKR w Oleszycach wzięła udział w 3-tygodniowych praktykach zawodowych w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Tym razem w słonecznej Sewilli tajniki hiszpańskiej kuchni odkrywały uczennice kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Praktyki zostały zorganizowane w ramach projektu Kompetencje zawodowe w europejskim wymiarze finansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Udział w projekcie umożliwił praktykantkom podjęcie pierwszej pracy zawodowej w międzynarodowym środowisku pracy. Dziewczyny bardzo dobrze poradziły sobie z obowiązkami, a także z komunikacją w miejscu praktyk. Hiszpańscy pracodawcy wysoko ocenili ich umiejętności zawodowe oraz zaangażowanie w pracę.  Praktykantki podczas stażu miały wiele możliwości, aby doskonalić swoje kompetencje interpersonalne i umiejętność pracy w grupie. 

Ciekawym uzupełnieniem umiejętności zawodowych stażystek okazały się warsztaty z zakresu przygotowania najbardziej rozpoznawalnej hiszpańskiej potrawy paelli oraz udział w spotkaniu przy tapas w restauracji Taberna de Alambigue Alfalfa. Właściciel zaproponował młodzieży degustację wielu przekąsek, a przede wszystkim pokazał jak można zorganizować swoją firmę i nadać jej unikalny charakter, korzystając z bogactwa własnej, lokalnej kultury.

Pobyt w Sewilli - jednym z najbardziej wypełnionych zabytkami miast Hiszpanii – był niepowtarzalną okazją do zwiedzania i podziwiania kultury południa Europy. Najbardziej warte zobaczenia to imponująca gotycka katedra – Catedral de Sevilla, najstarsza, wciąż jeszcze użytkowana rezydencja królewska świata - Alcázar, jedna z najstarszych aren walk byków w Hiszpanii - Plaza de Toros – w której nadal odbywają się walki byków.

Podczas pobytu w słonecznej Andaluzji młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Kadyksu i Malagi – dwóch ważnych miast regionu, a jednocześnie bardzo różniących się od siebie.  Kadyks –  nazywany jest perłą Andaluzji, andaluzyjską Hawaną albo białym miastem - to tylko kilka z określeń najstarszego miasta w Hiszpanii, którego pięknem można się zachwycać bez końca.  Malaga położona na Costa del Sol – Wybrzeżu Słońca, gdzie po krótkim spacerze po zabytkowym śródmieściu nie sposób było się oprzeć skorzystaniu z ciepłych promieni słońca i plażowaniu na popularnej plaży La Malaguetta.

Udział w praktykach zawodowych oraz w bogatym programie kulturowym wpłynął na wzrost umiejętności zawodowych uczniów, doskonalenie kompetencji kluczowych, w tym językowych i organizacyjnych. Udział w działaniach projektowych pokazał także młodzieży, że warto poznawać kulturę i tradycje różnych narodów, ciekawe zabytki, uczyć się komunikowania się w językach obcych.