Na dzień 1 maja przypada Święto Pracy. Genezą powstania święta jest walka ruchu robotniczego o ośmiogodzinny dzień pracy. Tegoż właśnie dnia 1886 w Chicago na ulicę wyszły tysiące pracowników. Protest ten został krwawo stłumiony przez policję.
Kilka lat po tym wydarzenie to upamiętniono ustanawiając Święto Pracy, które już od 1890 roku było obchodzone w wielu państwach, w tym także i na terenach polskich.
Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku – Związek Zawodowy Polski.
Po II Wojnie Światowej, święto to było obchodzone bardzo uroczyście. W 1950 roku stało się nawet świętem państwowym w którego pochodach mieli brać udział wszyscy obywatele.
Władze komunistyczne starały się wykorzystać obchody święta do umocnienia własnej siły w państwie i dlatego wywieszano hasła, zapewniano społeczeństwo o dokonaniach gospodarczych a także przyjaźni z ZSRR.
Po 1989 r. widoczny stał się również religijny wymiar tego święta, gdyż w kościele katolickim jest to dzień kiedy wspominamy Świętego Józefa Rzemieślnika.