Aktualności
NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI - SZKODA PLANETY
W ramach kampanii informacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w naszej szkole odbyła się akcja - Nie marnuj żywności – szkoda planety. W dniach od 29.09 do 16.10.2023 r. przeprowadziliśmy wiele działań, mających na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat marnowania żywności, ukazanie w jaki sposób temu zapobiegać oraz motywowanie uczniów do kreatywnych działań ekologicznych. W ciągu tych dni promowaliśmy zasadę 4P:PLANUJ, PRZECHOWUJ, PRZETWARZAJ, PODZIEL SIĘ, umieszczając informacje na szkolnym Facebooku.

Akcję rozpoczęliśmy 29 września - to MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI O MARNOWANIU ŻYWNOŚCI.

W tym dniu  uczniowie ZSCKR pod kierunkiem pań W. Kiciak i M. Stańskiej przygotowali tablice na których zostały umieszczone  podstawowe informacje dotyczące problemu jakim jest „MARNOWANIE ŻYWNOŚCI” i jak sobie z tym problemem radzić - praktyczne porady,  plakaty.

W pierwszym tygodniu uczniowie podczas zajęć uczyli się: jak planować zakupy, w jaki sposób wykorzystać niezjedzone produkty spożywcze czy i jak prawidłowo przechowywać jedzenie. Na lekcjach analizowano problem marnotrawstwa żywności i negatywnych skutków zarówno dla środowiska, gospodarki oraz klimatu.

W drugim tygodniu uczniowie podczas zajęć warsztatowych pracowali zgodnie z zasadami PRZETWARZAJ  i PODZIEL SIĘ doskonalili umiejętności sporządzania potraw z wykorzystaniem dostępnych produktów.  

Zadania, które wykonaliśmy podczas tej akcji to:

-  plakaty i tablice informujące o kampanii pod hasłem „ NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI SZKODA PLANETY”, przygotowane przez uczniów kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych i technik architektury krajobrazu.

- na lekcjach informatyki, biologii, geografii i  przedmiotach zawodowych, poruszyliśmy problem głodu i niedożywienia na świecie oraz szukaliśmy sposobów by nie marnować żywności. Młodzież planowała zakupy, analizowała problem marnotrawstwa żywności, problem głodu. Dzięki tym zajęciom prowadzonym przez panie A. Wojewódzką, W. Byszewską, E. Gajzler, J. Arent, A. Adamczuk - Wróblewską nasza młodzież uświadomiła sobie, że wyrzucając żywność - wyrzucamy tym samym pieniądze, niszczymy planetę, nie rozwiązujemy problemu głodu, musimy tym negatywnym skutkom przeciwdziałać. Uczniowie dowiedzieli się między innymi czym są i jaką misję realizują banki żywności, tworzące Federację Polskich Banków Żywności.

- uczniowie naszej szkoły pod opieką pań B. Kosowskiej i E. Piotrowskiej uczestniczyli w warsztatach w gospodarstwie państwa Magdaleny i Dariusza Dąbrowskich, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne od 11 lat we wsi Hołowienki. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie orkiszu, żyta, pszenicy i pszenżyta oraz hodowli bydła ekologicznego.

- odbyły się dwa konkursy:

  • plastyczny - zadaniem konkursowym dla uczniów  było narysowanie lub namalowanie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności – pracami podczas konkursu kierowały panie    
    D. Imielińska i E. Krasnodębska. Wyróżnienia otrzymali uczniowie technikum architektury krajobrazu: Klaudia Szczekutek, Zuzanna Rusiniak, Karolina Pogorzelska, Karol Rozbicki, Karolina Chojnowska, Dominika Hawryluk, Gabriela Wysocka, Dominika Pietrzykowska, Gabriela Kalinowska.
  • plastyczno literacki- w wyniku tego konkursu koordynowanego przez panią I. Grabowską pod hasłem „Nie marnuj żywności” wyróżniono pracę plastyczną w formie plakatu wykonanego przez uczennicę Marię Sewerynik z klasy I LT oraz list otwarty do społeczności szkolnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim napisany przez uczennicę Marię Gołoś z klasy I LT.

-  W ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem w Siedlcach  w naszej szkole gościli pracownicy naukowi  Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Nauk Rolniczych , którzy przeprowadzili cykl wykładów  z zakresu ,, nie marnuj żywności – chroń planetę”. Podczas wykładów przekazano informacje uczniom, jakimi zasadami posługiwać się przy planowaniu i zakupach produktów spożywczych, na co zwrócić uwagę. Spotkania te dzięki koordynacji pani kierownik K. Rytel umożliwiły młodzieży uzupełnienie wiadomości i rozszerzenie spojrzenia na żywność i żywienie z nowej  perspektywy. Wszyscy uświadomili sobie, że zdrowy człowiek potrzebuje wartościowej żywności a wartościowa żywność jest zależna od kondycji planety  czyli dobrostanu ludzi i planety, które są ściśle ze sobą powiązane  w ramach  jednego ekosystemu. przygotowując pełnowartościowe  posiłki  oraz jak planować jadłospis

- uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych na zajęciach praktycznych pod opieką pań A. Adamczuk -Wróblewskiej, A. Smolewskiej i A. Wyszomierskiej pracowali według zasad -PLANUJ, PRZECHOWUJ, PRZETWARZAJ, BĄDŹ KREATYWNY W KUCHNI – sporządzając pyszne potrawy.

- nauczyciele naszej szkoły mieli możliwość obserwacji lekcji otwartych:

  • Lekcja przeprowadzona przez panią Katarzynę Matynkowską dotycząca niemarnowania żywności. Uczniowie na zajęciach sporządzali potrawy. Podczas zajęć swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Małgorzata Pawlonka -  nauczyciel konsultant z Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.
    Zajęcia zakończono wspólną oceną organoleptyczną przygotowanych przez uczniów potraw.
  • Na lekcji przeprowadzonej przez pana Wojciecha Karasia został zaprezentowany proces produkcji sera Mozzarella w oparciu o materiały z OSM w Siedlcach oraz materiały źródłowe.
    Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda gotowy produkt w postaci bloku sera Mozzarella, okrawków sera powstałych podczas konfekcjonowania oraz sera wiórkowanego.
    Okrawki sera są głównym odpadem poprodukcyjnym, który jest wykorzystywany w dalszym przetwarzaniu np. do produkcji serka topionego. Uczniowie w części praktycznej przygotowali pizzę, którą wspólnie z nauczycielami obserwującymi lekcję ocenili.

-W ramach działań SKPCK i współpracy z CARITAS odbyła się na terenie szkoły  zbiórka żywności pod hasłem NIE BĄDŹ OBOJĘTNY PODZIEL SIĘ..

Kampanię zakończyliśmy 16 października w ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI.

W tym dniu uczniowie z kl. III technikum żywienia i usług gastronomicznych, brali udział w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich - Białobrzegi. Warsztaty odbywały się w szkolnej pracowni. Jedna grupa młodzieży wspólnie z członkiniami Koła przygotowała pyszne dania – kartacze, pierogi i barszcz ukraiński a druga grupa przygotowała pizzę.

Do degustacji potraw zaprosiliśmy dyrekcję, pracowników oraz kolegów i koleżanki z naszej szkoły. Podczas wspólnego spotkania pan dyrektor Sławomir Wróblewski podsumował akcję, rozdał wyróżnienia uczniom biorącym udział w konkursach.

                                                                                    

Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w działania w ramach tej akcji serdecznie dziękujemy.

                                                                                                        Koordynatorzy akcji