Konkursy i Warsztaty
Warsztaty etnograficzne
W ramach projektu Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny, 5 października w Izbie Pamięci działającej przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, odbyły się warsztaty etnograficzne oraz spotkanie z gawędziarzem i twórcą prywatnego muzeum Galeria Kujawska w Kowalu, Antonim Benedyktem Łukaszewiczem. Zajęcia poprowadziła Justyna Marcinkowska, etnolożka i przedstawicielka Fundacji Ari Ari. Warsztaty etnograficzne zostały poświęcone muzykowaniu oraz roli muzyki w codziennym życiu ludzi XX-wiecznej wsi kujawskiej. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli szkolne muzeum i wybrali eksponaty na wystawę, która będzie zwieńczeniem projektu. Wśród wyselekcjonowanych przedmiotów znalazły się dawne instrumenty muzyczne, ale także gramofony czy magnetofony.

W drugiej części zajęć odbyło się spotkanie z gościem specjalnym - Antonim Benedyktem Łukaszewiczem. Uczniowie mieli okazję posłuchać o szczególnych okolicznościach, podczas których ludziom towarzyszyła muzyka – potańcówkach, imieninach, a przede wszystkim wiejskich weselach. Równocześnie, opowieść prowadzona przez Antoniego Łukaszewicza była okazją do bezpośredniego zetknięcia z niezwykłym dziedzictwem niematerialnym, niestety zanikającej powszechnej znajomości i umiejętności posługiwania się gwarą kujawską.

Projekt Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny prowadzony przez Fundację Ari Ari to cykl spotkań i animacji popularyzujących unikalne zjawiska kultury ludowej i zanikającego folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. W 2021 program zostanie podsumowany „wędrowną” wystawą promującą materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe gromadzone przez małe muzea, galerie i izby regionalne z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Równolegle odbywają się warsztaty i zajęcia z młodzieżą i mieszkańcami małych miejscowości w całym regionie, mające na celu gromadzenie dziedzictwa niematerialnego: wspomnień, obyczajów, przyśpiewek czy porzekadeł.

Współpraca w realizacji projektu Wędrowny Uniwersytet Etnograficzny: Izba Pamięci w Lubieniu Kujawskim, Izba Pamięci w Kowalu, Galeria Teatru Impresaryjnego we Włocławku, Aleksandrowska Izba Historyczna w Aleksandrowie Kujawskim, Archiwum Leśnej Bazy Łącko k/ Pakości, Małe Muzeum w Skępem, Urząd Miasta i Gminy Skępe, Urząd Miasta Aleksandrów Kujawski, Urząd Miasta Kowal, Gmina Miasto Włocławek, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa i Dzieci Specjalnej Troski w Inowrocławiu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze Gustaw ze Skępego, Stowarzyszenia Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skępem, Lipnowska Grupa Literacka, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka” z Włocławka, Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.

Współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.