Aktualności
W ZS CKR uczą nie tylko zawodu
Od wielu lat w Zespole Szkol Centrum Kształcenia Rolniczego w Nadrożu działa Szkolne Koło Wolontariatu, które powstało z inicjatywy młodzieży. W swoich szeregach skupia uczniów – ochotników, kierujących się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy oraz troską o innych. Zawsze we wrześniu spotykamy się, przyjmujemy nowych członków i ustalamy plan działania na dany rok szkolny, dzielimy się na grupy i przydzielamy konkretne zadania. Niektóre z podjętych działań są długofalowe, ale też angażujemy się w miarę potrzeb do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym

W okresie „przed pandemią „ wolontariusze współpracowali  z Domem Dziecka. Nowy rok zaczynał się zawsze balem karnawałowym organizowanym w internacie, podczas którego dzieci otrzymywały upominki. Wolontariuszki jeździli też do dzieci, aby poświęcić im trochę czasu, pobyć z nimi, poczytać, odrobić lekcje.

Braliśmy udział w zbiórce szczoteczek i pasty do zębów dla dzieci z Czadu. Akcja Diecezji Płockiej - akcją pod nazwą „Szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci z Czadu” , którą zorganizował wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Zbieramy również datki pieniężne  dla osób dotkniętych ciężkimi chorobami, które bez wsparcia z zewnątrz nie mają możliwości leczenia.

Na przełomie września i października  poprzedniego roku dużą popularnością cieszyła się  akcja „kasztanobranie”. Młodzież zbierał kasztany w naszym szkolnym parku, po czym zostały przekazane dla potrzebującej pomocy Julce.

Cały uczniowie biorą  udział w "Zakręconej Akcji”, polegającej na propagowaniu zbiórki plastikowych nakrętek, by wspierać osoby niepełnosprawne. Jak się okazuje akcja ta jest bardzo pomocna. Ogromną satysfakcję daje fakt, ze młodzież szkoły w Nadrożu  mogła przyczynić się do realizacji  kosztownej operacji nóg małego chłopca, która była przeprowadzana za granicą.  Nakrętki zbierane w tym momencie również pojadą do potrzebującego dziecka.

W tym roku zainicjowaliśmy akcję „Podziel się czymś słodkim kolego” polegającą na  zachęcaniu do podzielenia się, czy poczęstowania koleżanki, kolegi np. cukierkiem.  Miało to miejsce 6 grudnia podczas szkolnych Mikołajek. Mamy nadzieję na kontynuację tego słodkiego dnia. Umiejętność dzielenia się świadczy o naszym człowieczeństwie i z cała pewnością przynosi wiele satysfakcji.

Trzy lata temu w Nadrożu gościł przedstawiciel Fundacji  DKMS, którego misją było szerzenie idei dawstwa szpiku.  Czworo pełnoletnich uczniów naszej szkoły oraz dwoje nauczycieli podjęło świadomą decyzję, aby zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku.

 Od kilku lat trwamy w zbiórce  karmy i akcesoriów dla psów, które przekazujemy do schroniska Reksio w Brodnicy. Kiedy pandemia ograniczyła naszą działalność włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji na OLX  ,, Nakarm psa”, gdzie codziennie można było nakarmić wybranego psa lub kota z różnych schronisk. Wystarczyło wejść w aplikację, wybrać zwierzę i kliknąć, akcja cieszyła się dużym powodzeniem.

      Praca w wolontariacie daje dużo pokory, satysfakcji, zwiększa też pewność siebie, co motywuje do dalszych inicjatyw. Warto pomagać  bo w każdym z nas tkwi moc czynienie dobra !!!

Kiedyś Flora Edwards powiedziała: „ Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.” I to wracające dobro nas wzbogaca, czyni nas szczęśliwszymi , a dla wielu jest najpiękniejszą przygodą w życiu. Wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji , poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny, zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności. Staje się lepszym człowiekiem.

 W szkole działa również koło PCK. Głównym zadaniem koła jest propagowanie honorowego oddawania krwi. Każdego roku w szkole były organizowane otwarte akcje poboru krwi, na którą chętnie przychodzili nasi pełnoletni uczniowie, nauczyciele oraz osoby z poza szkoły. Mimo ogromnego postępu w medycynie, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Odzwierciedleniem Naszego zaangażowania w akcję oddawania krwi pełnej jest zajęcie wysokich miejsc w XV I XVI Edycji Turnieju ph.: „ Młoda krew ratuje życie” dla szkół ponadgimnazjalnych dla województwa kujawsko- pomorskiego zajęliśmy odpowiednio III i II miejsce na 24 biorące udział w turnieju. W chwili obecnej ze względów pandemicznych osoby chętne oddać krew mogą zgłaszać się indywidualnie do punktów poboru krwi. Kolejnym działaniem podejmowanym  przez szkolne koło PCK jest „Gorączka złota”, „Góra grosza” akcje mają na celu zbieranie przez całą społeczność szkolną  drobnych monet, które po przeliczeniu i spakowaniu przekazywaliśmy dalej. Dzięki akcji są wspierane:-programy stypendialne dla dzieci aby wyrównać ich szanse edukacyjne, psychologiczne warsztaty i konsultacje dla dzieci i ich opiekunów.