Z życia szkoły
Trudne czasy: nowe wyzwania, nowe rozwiązania
Podczas coraz bardziej przedłużającego się zdalnego nauczania, kiedy nauczyciele i uczniowie zaczynają za sobą tęsknić, a samodzielna nauka nużyć, warto zrobić coś, co urozmaici monotonię. W Zespole Szkół CKR w Starym Lubiejewie postawiono na media i interakcję na linii nauczyciel - uczeń.

Systematycznie pojawiają się prowadzone przez nauczycieli konkursy, w tym prowadzone na szkolnej platformie Moodle interaktywne testy czy nowoczesne w formie konkursy wykorzystujące filmy i Internet. Przykładem tego ostatniego jest szkolny konkurs „Matematyczny Escape Room” prowadzony w formie zdalnej.

Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była nauczycielka matematyki, Małgorzata Wójcicka. Konkurs miał formę łączącą rozrywkę z nauką, prowadzony był bowiem na zasadzie escape roomu. Co tydzień na internetowej stronie szkoły oraz na facebooku publikowany był film, w którym nauczycielka prezentowała zadanie konkursowe. Przykładowy film z zadaniem znajduje się pod linkiem: https://youtu.be/6ptkdzdGgSw, a wszystkie zadania i ich rozwiązania można znaleźć na stronie szkoły: lubiejewo.pl. Łącznie takich zadań było pięć. Uczestnicy konkursu rozwiązywali je w domu i w ciągu 24 godzin przesyłali na adres mailowy organizatora, przy czym szybsze odesłanie rozwiązania wiązało się z dodatkowymi punktami. Po 24 godzinach publikowane było rozwiązanie zadania.

Zwycięzcą konkursu został Karol Jarząbek – uczeń klasy IIIBT. Dnia 3 czerwca z rąk pana Dyrektora, Romana Malickiego, Karol odebrał nagrodę – czek na kwotę 100 złotych oraz upominki, które symbolicznie zostały zamknięte na kłódkę z szyfrem. Odbierając nagrodę, Karol stwierdził, że najwięcej trudności przysporzyło mu zadanie 2 – Labirynt: PRAWDA - FAŁSZ, w którym należało określić prawdziwość dwudziestu zdań dotyczących rozwiązywania równań i nierówności. Trudność polegała na tym, że wystarczyło jedno zdanie określić błędnie i całe zadanie trzeba było zaczynać od początku.

Można stwierdzić, że trudne czasy generują dla szkół nowe wyzwania, a te rodzą nowe rozwiązania i stwarzają nowe możliwości. Wszystko w rękach kreatywnych, nowoczesnych nauczycieli.

 

Anna Parys