Aktualności
Na początku czerwca młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nadrożu pogłębiała swoje kompetencje zawodowe na Politechnice Bydgoskiej
Jest to konsekwencją podpisanego dnia 29.04.2022 r. porozumienia o współpracy pomiędzy Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich dr hab. inż. Małgorzatą Gotowską, prof. Politechniki Bydgoskiej a mgr inż. Anną Banasiak Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu. Intencją partnerstwa jest rozwijanie efektywnej współpracy między środowiskiem akademickim i szkolnym oraz wymiana wiedzy i doświadczeń. Dyrektor ZSCKR zwiedziła Wydział i odwiedziła Katedrę Inżynierii Środowiska. Pracownicy uczelni zaprezentowali laboratoria badawcze i dydaktyczne. Na efekty podpisanego porozumienia młodzież nie musiała długo czekać. Na zaproszenie Uczelni wszyscy uczniowie ZSCKR uczestniczyli w warsztatach zawodowych.

I tak Przyszli technicy weterynarii na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt  w pracowni osteologii zapoznawali się ze szkieletami zwierząt oraz układali kości psa i kota. Duże emocje wywołało  prosektorium, gdzie na preparacie pracownik uczelni przedstawił układ mięśniowy psa. Kolejne warsztaty dotyczyły zwierząt egzotycznych i opieki nad nimi. Duże wrażenie wywołała możliwość kontaktu z egzotycznym wężem. W  laboratorjm uczniowie samodzielnie przeprowadzali izolację DNA z truskawek i winogron .

Również uczniowie Technikum Inżynierii Środowiska i Melioracji mieli okazję brać udział w różnorodnych warsztatach. Podzieleni na grupy zostali zapoznani z zasadą pracy kamery termowizyjnej, jej ustawieniami i możliwościami. Wykonywali doświadczenia z jej udziałem np. zdjęcie odcisku dłoni na powierzchni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia w laboratorium chemicznym. Tam młodzież przeprowadzała reakcje analityczne i obserwowała wizualne efekty umożliwiające określenie składu jonowego badanych roztworów. Kolejnym zadaniem, które uczniowie mogli wykonać, było badanie wytrzymałościowe betonu. Dowiedzieli się również dlaczego tak ważna jest wytrzymałość materiałów, które wykorzystujemy do budowy. Ponadto mieli okazję zapoznać się z pojęciem wymiana ciepła. Przeprowadzali pomiary np. wilgotności powietrza. Ciekawa okazała się prelekcji na temat „Miasto gąbka – inteligentne łagodzenie klimatu” lub „ Czy OZE uratują świat?” . To tematy, z którymi uczniowie technikum inżynierii środowiska i melioracji spotykają się podczas zajęć w szkole.

Klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki  podczas pobytu w Politechnice Bydgoskiej uczestniczyły w warsztatach i zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich przez pracowników i studentów Wydziału  Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Uczniowie uzupełnili i rozwinęli swoją wiedzę dotyczącą zagadnień rolnictwa 4.0 czyli wykorzystania nowoczesnych technologii we współczesnej agronomii. Podczas kolejnych warsztatów poznali budowę i zasadę działania bezzałogowych statków powietrznych. Uczniowie mogli również spróbować swoich sił jako operatorzy mini drona. Następne warsztaty dotyczyły fotowoltaiki, różnych technologii PV oraz kompleksowego wykorzystania źródeł energii odnawialnej i systemów magazynowania energii. Na zakończenie uczniowie zwiedzili stanowiska dydaktyczno – naukowe dotyczące diagnostyki pojazdów.

Zainteresowania Technikum architektury krajobrazu skupiły się na zagospodarowaniu terenów zieleni.  Ciekawym elementem był zrewitalizowany Park Witosa, a w nim ścieżki dydaktyczne i  obiekty architektury krajobrazu na osiedlu Sielanka. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach projektowych -  projektowanie ogrodów oraz obejrzeli w pełni zautomatyzowane szklarnie z uprawą roślin doniczkowych i rozsadą chryzantem.

Pobyt w campusie Politechniki był również okazją do rozmów ze studentami uczelni.

Należy nadmienić, że ukończenie technikum osobom, które swoje plany na przyszłość wiążą z dalszą edukacją daje wiele możliwości. Młodzież z ZSCKR w Nadrożu może studiować na wielu kierunkach np. absolwenci technikum inżynierii środowiska i melioracji mogą podjąć nauką zarówno na inżynierii środowiska jak i geodezji czy budownictwa. Również wiele możliwości otwiera technikum architektury krajobrazu czy technikum weterynarii. Dla „weterynarzy” ciekawą ofertą Politechniki Bydgoskiej jest kierunek Inspekcja weterynaryjna. Nie prowadzi jej żadna inna uczelnia w naszym kraju.