Aktualności
Dzień flagi
Dzień flagi

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.  A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serce czyste…
Piękne są nasze barwy ojczyste”.

Tak o naszym symbolu narodowym – POLSKIEJ FLADZE – napisał Czesław Janczarski w swoim wierszu. Warto dziś go przypomnieć, bo 2 maja przypada Jej święto – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Dlaczego powinniśmy o tym święcie pamiętać?

Dlatego, że FLAGA POLSKI jest z nami od zawsze, we wszystkich ważnych dla naszego narodu chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Przecież te dwa pasy – biały i czerwony – są dla całego narodu wielkim i bardzo ważnym symbolem jednoczącym nas wszystkich. Pod tymi barwami walczyli żołnierze i powstańcy, sławili je artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które powinniśmy dbać od najmłodszych lat.

Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole.

2 maja każdy z nas powinien z dumą uczcić BIAŁO-CZERWONĄ poprzez jej wywieszenie np. przed domem, w oknie czy na balkonie swojego mieszkania. Robiąc to pamiętajmy jednak o tym, że szacunek do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Flaga eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy, nie powinna być pomięta lub postrzępiona i ….. nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku czy wody.

2 maja – poza DNIEM FLAGI – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.