Aktualności
Architektura krajobrazu w ZS CKR w Nadrożu
Architekt krajobrazu to zawód łączący elementy techniczne, przyrodnicze i artystyczne. Ukończenie technikum pozwala na zdobycie umiejętności projektowania i zarządzania przestrzenią oraz krajobrazem.

W Nadrożu architektura krajobrazu to kierunek z tradycjami. Istnieje od 2008 roku. Szkoła z racji swojego położenia w zabytkowym parku posiada bazę dydaktyczną w postaci wielu gatunków drzew i krzewów.  Bazę do prowadzenia zajęć stanowi również pracownia  systematycznie doposażona w sprzęt i narzędzia  wykorzystywane do wykonywania prac przy urządzaniu i pielęgnacji terenów zieleni. Posiadamy również salę dydaktyczną wyposażoną w sprzęt multimedialny, stanowiska komputerowe z profesjonalnym programem Gardenphilia Designer do projektowania ogrodów i wizualizacji zieleni. Program umożliwia kompleksowe wykonanie projektu: koncepcyjny rzut z góry, wizualizacja 3D, projekt techniczny. Jest chętnie wykorzystywany przez uczniów na lekcjach projektowania. Najnowszym uzupełnieniem bazy dydaktycznej jest mała szklarnia, w której uczniowie od wiosny będą odbywali zajęcia praktyczne z produkcji roślin ozdobnych wykorzystywanych w terenach zieleni. W technikum architektury uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności, które w przyszłości pozwolą mu na tworzenie atrakcyjnych i przemyślanych kompozycji. Będzie potrafił dobrać do siebie poszczególne gatunki roślin, aby prezentowały się okazale i nie przeszkadzały sobie nawzajem. Wkomponuje ciekawe i mniej popularne rośliny, które dodadzą niepowtarzalnego uroku.

Wiedza zdobyta przez uczniów na lekcjach znajduje  również zastosowanie w praktyce. Przy internacie ZSCKR , powstanie w najbliższym czasie mały  kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy dla młodzieży. W zaprojektowaniu i wykonaniu aranżacji roślinnych i elementów małej architektury krajobrazu wezmą udział uczniowie klasy II i III. Wykonają   projekt zagospodarowania terenu, dokonają pomiarów geodezyjnych i pomogą przy realizacji projektu. Zapoznają się również z procedurami obowiązującymi przy zakładaniu tego rodzaju założeń. W ten sposób zdobyte umiejętności przełożą się na praktyczne działanie.

Naturalną bazą praktycznego kształcenia jest park przyszkolny.  Kilka  lat temu został zrewitalizowany i jest sukcesywnie uzupełniany rodzimymi gatunkami drzew. Odbywają się tu zajęcia z inwentaryzacji, pomiarów geodezyjnych, rozpoznawania chorób i szkodników, a także zabiegi pielęgnacyjne.

Tradycją szkoły jest „Święto Drzewa”, podczas którego klasy pierwsze sadzą swoje drzewo i pielęgnują  je do dnia ukończenia edukacji w naszej szkole.  Park to również miejsce spacerów, spędzania przerw, odbywania lekcji  na świeżym powietrzu.

W ramach zajęć  architekci krajobrazu biorą udział w projektach współfinansowanych z budżetu UE, dzięki którym uczestniczą  w stażach zawodowych, zdobywając doświadczenie u najlepszych pracodawców. Aktywnie współpracujemy ze środowiskiem branżowym, bierzemy udział w konkursach i olimpiadach oraz wycieczkach dydaktycznych, zawodowych, targach i wystawach ogrodniczych. Corocznie bierzemy czynny udział w Dożynkach Powiatowych „ Agra – Rypin”, gdzie grupa architektów projektuje aranżacje naszego stanowiska.

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem zawodowym , którzy regularnie uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego. Oprócz wiedzy fachowej stwarzają uczniom warunki do nabywania kompetencji personalnych i społecznych.

  Uczniowie rozpoczynający naukę , otrzymują bezpłatny komplet  podręczników do przedmiotów zawodowych oraz zestaw przyborów kreślarskich do pracy na zajęciach. 

Absolwent szkoły prowadzonej kształcenie w zawodzie technik architektury krajobrazu jest przygotowany do wykonania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji:

OGR.03.Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu oraz

OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu.Ponad to uczeń zdobywa kwalifikacje pozwalające mu uzyskać uprawnienia do prowadzenia doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin.

Należy nadmienić, że uzyskanie tytułu technika architektury krajobrazu umożliwia przejęcie gospodarstwa rolnego.

Absolwent technikum architektury krajobrazu to postać kreatywna, dla którego projektowanie ogrodów to nieustanny rozwój, a każdy  dzień pracy to nowe wyzwania.